Тагарев готов да наруши конвенцията от Монтрьо - пуска кораби на НАТО в Черно море
Въпреки че конвенцията от Монтрьо не разрешава наличието на военни кораби на нечерноморски страни в Черно море за повече от 21 дни, би трябвало да осигурим достъп на нашите съдружници до Черно море. Това е позицията на военния министър Тодор Тагарев, изразена на среща в София с военните аташета на България.

„ Независимо от конвенцията от Монтрьо България би трябвало да обезпечи опция на нашите съдружници да ни оказват помощ за сигурността в Черноморския район с разследващи средства и средства за дейно влияние като така наречен „ кинетични средства “, счита Тагарев.
На срещата с военните ни аташета участваха и министър председателят Николай Денков, началникът на защитата адмирал Емил Ефтимов и ръководителят на Военното разузнаване бригаден военачалник Венелин Венев.
Според министъра на защитата България би трябвало дейно да обезпечи предно разполагане на нашите съдружници на наша територия, а многонационалната бойна група да прерасне в бригада.

Тагарев се похвали, че страната ни е получила самопризнание от съдружниците за подготовката на морски експерти за Украйна. Според него разликата сред актуалното и предходното държавно управление е не толкоз в това, което предоставяме като помощ към Киев, а в метода на говорене.
" В последните години България издаде смесени сигнали към нашите сътрудници в НАТО и Европейски Съюз. Това пося разделяне в обществото и е проблем за националната сигурност. България няма тази опасност през днешния ден, тъй като е член на НАТО и Европейски Съюз и би трябвало да участваме в това партньорство.
Поради корист с някои исторически обстоятелства, заради съзнателно основаване на напрежение и разделяне в обществото, ние към момента не се възползваме от опциите, които ни дава присъединяване в тези два мощни съюза ", съобщи той.
Припомняме: Конвенцията за черноморските проливи, подписана в Монтрьо през 1936 година, е интернационално съглашение, което регламентира режима на прекосяване на военноморски съдове през черноморските проливи, като дава на Турция цялостен надзор върху тях.
Турция е упълномощена да затваря проливите във военно време за всички непознати военни кораби, или когато е застрашена с експанзия. Тя може да отхвърля и прекосяването на комерсиалните кораби на страни, намиращи се в положение на война с нея.
Конвенцията подсигурява свободното прекосяване на цивилен кораби в спокойно време. Ограничава прекосяването на военни кораби, които не са от черноморските страни.
Подписана на 20 юли 1936 година в хотел „ Монтрьо Палас “, гр. Монтрьо, влиза в действие на 9 ноември 1936 година и е записана от Обществото на народите на 11 декември 1936 година Страни по конвенцията са Австралия, България, Гърция, Обединеното кралство, Румъния, Съюз на съветските социалистически републики, Турция, Франция, Югославия, Япония.
Обяснявайки, че Турция прецизно е спазвала Конвенцията от Монтрьо досега, турският министър Чавушоглу зояви: „ При тези условия ние, несъмнено, ще използван Конвенцията от Монтрьо. Във война, в която Турция не е страна, Турция може да затвори Босфора за прекосяване на корабите на воюващите страни Конвенцията Монтрьо в сходство с Член 19 ".
Турция не споделя проектите на Съединени американски щати за разполагане на сили на НАТО в Черно море за въздържане на Русия, излиза наяве от изявление на турският министър на защитата Хулуси Акар пред вестник " Хюриет ".
" Казваме на Румъния и България да не работят преждевременно ", по този начин дава отговор Хулуси Акар на въпроса на вестника за отношението на Турция към тази самодейност. Според турския вестник по този метод с " изкусен отговор " министърът на отбраната на Турция ясно е посочил, че страната му се отнася негативно към сходни хрумвания. " Действайки със средствата на дипломацията отвън рамките на Конвенцията от Монтрьо, Турция се пробва по пътя на убеждаването да държи съдружниците от НАТО по-далеч от Черно море ", написа вестникът.