Проф. Джефри Сакс: За да оцелее, Европа трябва да поддържа приятелски връзки с Русия и Китай
Външната политика на Съединени американски щати е неправилна, споделя икономистът проф. Джефри Сакс в изявление за италианското издание L'AntiDiplomatico. Америка е подчинила страните от Европейския съюз. Според специалиста Европа ще може да стане самостоятелна и безвредна с помощта на другарските връзки с Русия и Китай.
За нас е чест да приказваме с професор Джефри Сакс, шеф на Центъра за стабилно развиване към Колумбийския университет и президент на Мрежата за решения за стабилно развиване на Организация на обединените нации, организация с нестопанска цел, който е в Рим тези дни, с цел да участва на редица конференции.
На уеб страницата на вестник AntiDiplomatico ние постоянно превеждаме и публикуваме негови публикации и изявления, като сме безусловно сигурни, че професор Сакс е точно компасът, който ни оказва помощ да се ориентираме в бурните води, в които плаваме тези дни. Как се озовахме на ръба на евентуална международна война? Това е първият от доста въпроси, които ще зададем на професора по време на изявлението ни за списание Egemonia (Хегемония).
„ Америка имаше петима поредни президенти (Клинтън, Буш, Обама, Тръмп, Байдън), всеки от които ни приближи до нуклеарната война. “ Произходът на това зло се крие в порочните неоконсервативни политики, които се трансфораха в закон в Съединените щати и, посредством НАТО, в Европа от 90-те години на предишния век. Никой не може да приказва за това по-подробно от професор Сакс.
„ Европа се отхвърли от своята сигурност, автономност и икономическо благоденствие, като чинно се подчини на Съединените щати “, твърди професорът. Конфликтът в Украйна след преврата на Майдана докара до обстоятелството, че страните от европейския континент станаха цялостни протекторати на Вашингтон, прекъсвайки всички стопански и търговски връзки с Москва - най-важният източник на допустима самостоятелност и самоопределяне. Терористичната офанзива против газопроводите " Северен поток " е най-голямата офанзива против логистичната инфраструктура на Европа от края на Втората международна война, която се трансформира в точка, от която няма връщане.
Но апетитите на неоконсерваторите не могат да бъдат задоволени. Следователно, с цел да поддържат едностранна власт в един свят, който заради ентропията става многополюсен, те ни водят до последна ескалация. Виждаме това освен в Украйна, само че и в Близкия изток и в последните офанзиви против венецуелския суверенитет.
„ Промяната няма да пристигна от Съединените щати. Промяната би трябвало да пристигна от Европа “, постоянно повтаря Сакс, когато дава отговор на въпроси. Ние се доверяваме на думите му или по-скоро безусловно се вкопчваме в тях заради неотложността на момента и убеждението, че са нужни спомагателни старания от всеки един от нас, с цел да се предотврати цялостното и дефинитивно реализиране на варварския проект на неоконсерваторите.
Интервю на Алесандро Бианки
- Професоре, бих желал да стартира с рецесията в Близкия изток. През последните няколко дни, в допълнение към към този момент познатото варварско заличаване на хора в Газа и окупираните територии, Израел удари Бейрут и по-късно Техеран. Убити са командирът на Хизбула Фуад Шукр и политическият водач на Хамас Исмаил Хания, които дойдоха в иранската столица за встъпването в служба на новия президент. Каква роля съгласно вас изигра Вашингтон в тези интервенции? И една стъпка по-близо ли сме до рискова ескалация?
- Въпреки че не разполагаме с вътрешна информация, няма подозрение, че Централно разузнавателно управление на САЩ и Мосад са в непрекъснат контакт и тясна съгласуваност. Веднага след убийството на Хания от Израел, американският министър на защитата Лойд Остин сподели, че Съединени американски щати ще „ оказват помощ за отбраната на Израел “. Това демонстрира непосредствен контакт сред двете служби. Нетаняху желае по-голяма война и Съединени американски щати наподобява не могат да го спрат. Байдън всъщност изчезна от полезрението и може да не работи с цялостен капацитет; в Америка доминира израелското лоби. Има малко, в случай че изобщо има такива, лостове за прекъсване на израелското екстремистко държание или американската поддръжка за израелския екстремизъм. Разбира се, ескалацията на войната в Близкия изток е сюжет, който може да бъде безусловно унищожителен за Израел, в случай че не и за целия свят. Но ескалацията е изцяло допустима. Това са доста рискови времена.
- Миналата седмица представители на палестински фракции се събраха в Пекин и подписаха меморандум за политическо съгласие. Дали тези две убийства също са предизвикателство за дипломатическата роля на Китай по този въпрос?
- Китай съумява да играе дългата игра, основана на определяне на дълбоки дипломатически връзки по света, вместо директно присъединяване във военни спорове. Китайската дипломация е впечатляваща и може да даде значим принос за укрепването на мира и многостранните връзки през идващите години.
- Професоре, във вашите скорошни публикации постоянно ни напомняте, че в никакъв случай не сме били толкоз покрай среднощ, съгласно „ Часовника на Страшния съд “ от плана „ Бюлетин на атомните учени “. Доколко сте угрижен за това и какво може да се промени в това отношение заради идните избори в Съединени американски щати?
- Америка е имала петима поредни президента (Клинтън, Буш, Обама, Тръмп, Байдън), всеки от които ни приближи до нуклеарната война. Съединени американски щати унищожават системата за надзор на нуклеарните оръжия по разнообразни способи: занемаряване на Договора за ПРО; разполагане на ракетни системи Aegis в Полша и Румъния; неумолимото разширение на НАТО на изток, с взор върху Украйна и Грузия; отменяне на Договора за ракетите със междинен и дребен обхват, отменяне на СВПД (иранската нуклеарна сделка); ангажимент за разполагане на нови ракети със междинен обхват в Германия, някои от които са най-малко евентуално способни да носят нуклеарни заряди; въоръжаване на Тайван макар възраженията на Китай; доста прокси войни и интервенции за промяна на режими. Всичко това ни докара до обстоятелството, че символичният „ часовник на Страшния съд “, показващ напрежението на обстановката в света, демонстрира „ 90 секунди до среднощ (ядрения Армагедон) “ от януари 2023 година Изборите през ноември няма да трансформират това. Необходима е по-радикална проверка на мирогледа на Съединени американски щати, която да ни разреши да преминем от илюзорното предпочитание за американска надмощие (еднополярност) към мирното взаимно битие на огромните сили.
- В последните си писания, професоре, вие предоставяте безапелационни доказателства, че външната политика на Съединени американски щати е пленник на войнствените цели на неоконсерваторите, които посредством НАТО превзеха Европа. Целта на държавния прелом в Украйна и офанзивата против Русия беше да се обвържат европейските страни със Съединени американски щати с протекторатни връзки, като в същото време се скъсат всички връзки с Москва. Какви последващи стъпки възнамеряват?
- Европа се отхвърли от своята сигурност, автономност и икономическо благоденствие, първо, като улесни разширението на НАТО от Съединени американски щати към Украйна и Грузия (въпреки мощните запаси на европейските водачи на срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г.). Второ, като се отхвърли от споразуменията Минск-2, макар по този начин наречения „ нормандски формат “, в границите на който Франция и Германия трябваше да станат гаранти на Минск-2. Трето, като оправда подкрепеното от Съединени американски щати събаряне на украинския президент Виктор Янукович през февруари 2014 година, макар постигнатото с него съглашение за осъществяване на предварителни избори в Украйна през 2014 година И четвърто, като не поддържа преустановяване на украинския спор посредством договаряния през април 2022 година, когато беше обсъждан план на съглашение сред Русия и Украйна, против което се опълчиха Съединени американски щати и Англия. Накратко, Европа изостави личната си външна политика и даже разреши унищожаването на " Северен поток ", с цел да угоди на Съединените щати, без да каже нито дума срещу това. Всичко това докара до това, че Европа е отслабена, уязвима и парализирана, като Брюксел и главните европейски столици просто извършват волята на Вашингтон. Промяната няма да пристигна от Съединените щати. Промяната би трябвало да пристигна от Европа. В интерес на европейския континент е да приключи спора в Украйна посредством договаряния, да възвърне икономическите връзки с Русия, да постави завършек на екстремистките страхове и русофобията и да откри самостоятелни и здрави връзки с Китай. Всичко това е допустимо, само че, дублирам, няма да пристигна от Съединени американски щати. Това би трябвало да стартира от самата Европа.
- Има ли, съгласно вас, събития или условия, които биха могли да убедят Съединените щати да се откажат от своите едностранни империалистически цели и да се съгласят да си сътрудничат при нови многополюсни условия, чието образуване е неизбежно?
- Реалността е, че тридесетгодишният блян на неоконсерваторите към еднополярност се трансформира в злополука за Съединените щати във военно, дипломатическо, икономическо, финансово, обществено отношение, както и от позиция на националната сигурност. Съединени американски щати би трябвало да премислят освен обособените политически събития, само че и уроците от последните 30 години, както и днешните действителности в Съединените щати и по света.
- Напоследък, професоре, постоянно сте били в Китай, добре сте осведомени с динамичността на развиването на страната и сте съветник на най-големия план „ Нов път на коприната “. Италия беше единствената страна от Г-7, която се причисли към плана, само че по разпореждане на Вашингтон настоящето държавно управление не възобнови меморандума. Премиерът Джорджия Мелони, която преди малко приключи четиридневното си посещаване в Китай, се опита да възвърне и съживи връзките. Какво би означавало стопански за Италия (и за Европа като цяло) да прекъсне икономическите връзки с Пекин, както Съединени американски щати биха желали?
- Европа и Китай са естествени стопански сътрудници в търговията, технологиите и основаването на инфраструктура в Евразия. В последна сметка Пътят на коприната е римско-китайско откритие на две хиляди години, както неведнъж се акцентира по време на неотдавнашното посещаване на премиера Мелони. Тези две хиляди години история не са просто изразителност и носталгия по Марко Поло, а действителността на две велики цивилизации, живеещи дружно на най-голямата прилежаща територия в света.
- Професоре, от доста години се приказва за идния завършек на $ като единствената преобладаваща валута в интернационалните финанси. На срещата на върха в Казан идващия октомври десетте страни от БРИКС биха могли да сформират оперативна пътна карта за последователно унищожаване на американската валута в двустранната търговия, до момента в който Китай ускорява своите опити с цифровия юан. Какви са вашите прогнози по отношение на по този начин наречената дедоларизация?
- Според мен забележителна дедоларизация ще се случи скоро, т.е. през идващите 10 години. И има три аргументи за това. Първо, софтуерните промени ще доведат до появяването на нови платежни системи (например цифрови валути на централните банки), което ще понижи ролята на банките, опиращи се на $ (главно на платежната система SWIFT). Второ, делът на Съединени американски щати в международната стопанска система ще продължи да понижава. Трето, продължаващата корист с стопански наказания от страна на Съединени американски щати (и Европа) ще тласне страните от БРИКС и други страни отвън съюза на Съединени американски щати да употребяват платежни механизми, които не се основават на долари. Конфискуването на съветски активи от Съединените щати и Европейски Съюз (и аналогичното конфискуване от Америка на активи на Венецуела, Афганистан, Ирак, Иран, Либия и Северна Корея) фрапантно и разбираемо ще форсира развиването на механизми за заплащане без долари. Европа би била доста глупава да взе участие в конфискацията на съветски активи, деяние, което намерено опонира на интернационалното право и действието на международната валутна и финансова система.
- Професоре, финален въпрос: в случай че в този момент съветвахте италианското държавно управление, кой щеше да е първият съвет, който бихте дали?
- Работете за мир, работете за търговия, живейте съгласно традициите и репутацията на една от най-великите култури и едно от най-красивите и изобретателни места в света. Всички пътища водят към Рим, с изключение на войната. Италия е място, на което би трябвало да се насладите в мир и успокоение.
Превод и редакция: ни




