Важното е да се поучаваме от историята и да не

...
Важното е да се поучаваме от историята и да не
Коментари Харесай

Симеон II: Важно е да не се водим от чужд диктат

Важното е да се поучаваме от историята и да не се водим от непознати диктати. Това сподели Негово Величество Цар Симеон II в изявление за уеб страницата www.ahtezimedii.com, оповестиха от пресофиса на Н.В. Цар Симеон II.

Иван Стамболов: Ваше Величество, елементарно ли един политик може да се трансформира от плебей на думите в стопанин на мълчанието?

Негово Величество Симеон II: Едва ли, тъй като в случай че към този момент е станал плебей на думите си, да се трансформира в стопанин на мълчанието е съвсем непостижимо. Особено в днешната действителност, където политиците смятат, че в случай че не са ежедневно в обществените мрежи, значи ги няма. Което е тъжно съгласно мен.

И.С.: Когато за първи път употребихте термина „ господари на мълчанието “, като че ли не съумяха да Ви схванат добре и реакцията беше малко нервна. Кога един човек, облечен във власт, би трябвало да приказва и по кое време – да мълчи?

Н.В. Цар Симеон II: Прав сте, за жалост. Не се изтълкува вярно тази моя мисъл. Подобна бе реакцията и при „ крилатата фраза” с „ чипа”… Облеченият във власт човек може да приказва, когато знае. И да не се произнася, когато тематиката не му е позната. Човек не може да бъде специалист по всичко.

И.С.: Медиите съдружници ли са или съперници на властта?

Н.В. Цар Симеон II: За мен медиите имат друга роля – най-вече да осведомяват. Но в случай че желаят, те могат да бъдат и двете – и съдружник, и съперник. Аз персонално избирам да не са нито едното, нито другото, а да бъдат справедливи.

И.С.: Случвало ли се е някоя медия да изопачи думите Ви? Чувствали ли сте се жертва на медийна операция?

Н.В. Цар Симеон II: Г-н Стамболов, Вие сигурно имате достъп до редица записи на изявленията и мои изявления през годините, и ще видите там, че това се е случвало неведнъж, а даже бих добавил – упорито. Но не се смятам жертва. По-скоро съм оставал очевидец.

И.С.: Как преценявате днешните български медии? Успяват ли да бранят истината? Успяват ли да намерят салдото сред забавление и образование в полезности?

Н.В. Цар Симеон II: Не съм медиен специалист, с цел да давам оценки, само че като жител, моето мнение е, че ролята на медиите е да бранят истината. Също по този начин и да извършват ролята, която Вие самият споменавате. Балансът е значим, само че персонално аз не виждам за какво медиите да се трансформират в педагози, да възпитават целеустремено. Хубаво е, в случай че запазят обективността си постоянно, без значение от другите им планове.

И.С.: Но в случай че въпреки всичко медиите решат да се „ трансфорат в педагози “, какви полезности би трябвало да възпитават?

Н.В. Цар Симеон II: Би било по-добре полезностите да се възпитават вкъщи, а дано медиите да оказват помощ.

И.С.: Каква е оценката Ви за Европейския съюз в годините след последните избори за Европейски парламент? В съпоставяне с него какви са преимуществата и минусите на Хабсбургската монархия?

Н.В. Цар Симеон II: Аз съм уверен европеист и поддържам напълно концепцията на Европейски Съюз. Една от аргументите е, че нямаме опция, в която Европа като континент да си резервира тежестта – икономическа или политическа, в актуалните условия. Ако има нещо, което не работи в Европейски Съюз, дано се поправи. В този случай не е належащо Картаген да бъде разрушаван! Историята е посочила, че Хабсбурската монархия се разпадна след Първата Война. Значи ние през днешния ден би следвало да се поучим от това, да си извадим поучения и да не допуснем Европейски Съюз да се разпадне.

И.С.: Какво мислите за военните дейности в Украйна?

Н.В. Цар Симеон II: Нямам думи, с които да си изкажа ужаса и възмущението, че сходна покруса може да се случва в Европа в 21 век.

И.С.: Става ли светът по-безбожен? Ще успее ли да оцелее християнската цивилизация?

Н.В. Цар Симеон II: Не съм оракул, само че би трябвало да призная моята угриженост от сигналите, които част от обществото дава. За това отдалечаване от религията, тъй като тя била отживялост, старомодна и впрочем. А дали Християнската цивилизация ще оцелее – първо би следвало да определим кое считаме за Християнска цивилизация. Но въпреки всичко, тя се е оказала устойчива за тези 2000 години, в много мрачни времена е оживяла, макар отчаянието на мнозина. И персонално за мен, в случай че я нямах тази солидна опора – вярата – провокациите в живота ми, а те не са малко, щяха да са доста по-трудни за разрешаване.

И.С.: Трябва ли властта да помни Бог? А би трябвало ли медиите да помнят Бог? Какво дава това помнене (и този страх) на едните и на другите?

Н.В. Цар Симеон II: Концепцията за Бог едва ли може да се лимитира единствено в границите на Християнството. И в случай че понятието за „ Бог” се въплъщава с положителното, морала, етиката – смятам, че би било желателно управниците да се придържат към този Бог. Но също по този начин мисля, че би трябвало да се избегнат злоупотребите и радикализацията в името на религията.

И.С.: Как оценявате българските държавни управления след ръководството на Национална движение „Симеон Втори"? Възходящ или низходящ е техният тренд?

Н.В. Цар Симеон II: Това е въпрос на персонална преценка. За мен по-важното е, че Национална движение „Симеон Втори" изкара целия си управнически мандат, което способства за стабилността на страната. А обществото желае непоклатимост, предсказуемост и успокоение.

И.С.: Успява ли България да оцени съответно международните събития и да вземе верните за себе си решения?

Н.В. Цар Симеон II: Това е релативно. Важното е да се поучаваме от историята. Да има ясна визия за целите на България. И да не се водим от моди, страсти или още по-малко – от непознати диктати.

И.С.: Какво бихте посъветвали всеки идващ министър-председател на България като човек, който е бил на неговото място? А какво бихте го посъветвали като цар?

Н.В. Цар Симеон II: Като човек ще Ви кажа, че и Царят е човек. Съветът ми е да се следи постоянно ползата на Родината ни. Много повече в сравнение с да се следи персоналният триумф, имиджът. И човек да бъде подготвен да понася рецензии, когато е в тази си роля на политик.

И.С.: Какво ще пожелаете на българите по случай идващия огромен празник Възкресение Христово?

Н.В. Цар Симеон II: Да посрещнем този ярък ден в мир! С вярата за разсъдък, доброта и Вяра! Защото с вярата може да се преодолеят и най-големите инциденти. За нас православните християни, Възкресението е най-светлият празник. Знаем, че за католиците това е Рождество.

Тук, връщайки се на въпроса Ви за Господ, насочвам сърдечен привет с Христос Воскресе!
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР