Въвеждат такса „водомер“? Ще плащаме без значение дали ползваме вода или не
В Закона за водоснабдяването и канализацията , оповестен за, е заложен нов способ за установяване на цената на водата . Според него във фактурите ще бъде по този начин наречената „ закрепена такса “ . Към момента няма изясненост каква ще е цената й, защото занапред размерът й би трябвало да бъде написан в разпоредба. Освен това семействата ще заплащат и за изменчив детайл – употребеното количество вода за месеца .
От „ Български ВИК холдинг “ и Министерството на районното развиване и благоустройството твърдят, че сметките няма да се усилят фрапантно при положение, че бъдат утвърдени новите разпореждания.
Жана Иванова е притежател на вила , която се намира на към 100 км от София. Използва я рядко и сега заплаща само разходваната вода, без да има ежемесечна непрекъсната такса. Сега се притеснява, че ще бъде ощетена поради измененията. Пред „ bTV “ споделя:
„ Не е доста редно, тъй като би трябвало въпреки всичко да се заплаща това, което регистрира водомера. “
От „ Български ВИК холдинг “ изясняват, че жители като Жана, ползващи рядко парцелите си, ще заплащат такса, която до момента не са . Председателят на Управителния съвет инженер Лозко Лозев прибавя:
„ Водоснабдяването и отвеждането на водата – по този начин наречените „ канализационни услуги “, се нуждаят от непрекъсната поддръжка, т.е. това е един тип такса за достъп до тази услуга. “
В случай, че едно домакинство заплаща към 20 лв. ежемесечно и населява парцела си непрекъснато, то разходът за вода няма да се промени . Инж. Лозев разясни, че във фактурата си ще получи друга разбивка , само че цената ще бъде сходна – към 20 лв..
Според Съюза на ВиК сдруженията непрекъснатата такса ще даде опция на сдруженията в бранша да влагат повече в качеството на предоставяните услуги. Инж. Лозев посочи, че съществуват доста обитаеми места с празни къщи, в които не живее никой и в случай че трябвало да се разчита единствено на останалите, тогава цената ще бъде висока и няма да е обществено търпима. От бранша подчертаха, че потреблението и популацията се свиват , само че не и разноските на сдруженията.
Силна стихия мина и през Казанлък. Какви са провалите?