В средата на октомври край испанското крайбрежие много бавно движещи

...
В средата на октомври край испанското крайбрежие много бавно движещи
Коментари Харесай

Енергийната криза в Европа далеч не е приключила

В средата на октомври край испанското крайбрежие доста постепенно движещи се железни куполи се появяват на хоризонта. Това са танкери, заредени със свръхохладен полутечен природен газ (LNG), които чакаха да създадат доставка на натоварените терминали за " регазификация ", където течното им гориво се трансформира в газ, преди да бъде пренасочено към континента. Иберийската страна има най-големите уреди в Европа, само че тапите се усилват и на други места. Количествата LNG край европейските крайбрежия са достигнали 1.2 млн. тона, съгласно компанията за данни Kpler, по отношение на 140 хиляди през август. Поне екипажите имат прелестно време за отмора. В цяла Европа температурите са извънредно високи за сезона: Южна Испания имаше дни с над 30°C.

Тази композиция от обилие от газ и топло време, което понижава търсенето, е призрачен сън за Владимир Путин и накара някои оптимисти да заявят, че краят на енергийната рецесия в Европа се вижда. От месеци Русия се пробва да посее разделяне в Европа и да подкопае поддръжката за Украйна: първо, като изисква заплащане за газ в рубли; по-късно посредством понижаване на потоците през " Северен поток " - главният водопровод до континента; и по-късно, през септември, посредством затваряне на тръбопровода за неопределен срок. Въпреки това Европа съумя да изпълни хранилищата си. В резултат цените на газа паднаха до 39 $ за милион английски топлинни единици от 100 $ през август. В същото време петролът вид брент падна до 95 $ за барел, откакто доближи връх от 139 $ през март.

И въпреки всичко да се разгласи завършек на рецесията е прибързано. Цените ще се покачат с настъпването на студените месеци и други купувачи на полутечен природен газ, изключително в Азия, се конкурират за товари. Русия, изправена пред военни неуспехи, може да ускори натиска още повече. Възможностите на Путин включват прекъсване на всички доставки на газ за Европа или да унищожи инфраструктура. Подобни ограничения - или потреблението на тактическо нуклеарно оръжие - биха провокирали нова вълна от наказания от Запада. За да разбере по какъв начин може да се развие енергийната война, The Economist работи с моделисти в консултантската компания Rystad Energy. Нашият разбор демонстрира, че самодоволството е рисково. Нещата могат да станат доста неприятни доста бързо.
Реклама Три сюжета
Симулирахме три сюжета. Дори първият, при който връзките не се утежняват, надалеч не е прелестен. Предполага се, че газопроводът " Северен поток " остава затворен. Той също по този начин допуска, че Европа следва проектите си за въвеждане на ембарго върху съветския недопечен нефт и възбрана локалните застрахователни компании, които държат 90% от международния пазар на мореплаване, да покриват кораби, пренасящи съветски нефт (макар и да има изключения). Незападните купувачи, които се съгласят да заплащат лимитирана цена за съветския нефт, избрана от Съединени американски щати и Европейски Съюз, би трябвало да имат право да купуват европейска застраховка.

За Европа осъществяването на този сюжет ще провокира рецесия, само че не и злополука. Намаляването на доставките значи, че до края на 2022 година континентът няма да получи 84 милиарда куб. метра (bcm) съветски газ, което се равнява на 17% от естественото му годишно ползване. По-големият импорт на LNG към този момент запуши част от тази дупка. Една по-малка част се запълва от по-големи количества по тръбопроводи от Азербайджан и Норвегия, а друга - от мъчителни, само че доброволни съкращения на потреблението. Нашата симулация допуска, че - даже в случай че зимата стане студена, което би повишило търсенето с 25 милиарда куб. м - хранилищата в Европа ще разрешат да се издържи през лятото на 2023 година, от когато вносът на LNG може да стартира да се усилва.

При този сюжет държавните управления няма да би трябвало да лимитират потреблението на газ. Европа обаче ще би трябвало да заплати скъпо за това. Както отбелязва Намит Шарма от консултантската компания McKinsey, високите цени към този момент са довели до прекъсване на гладни за сила промишлености, като тези за произвеждане на алуминий и амоняк. Ако " Северен поток " остане затворен през 2023 година, енергийният недостиг на Европа ще се разшири, което ще изисква още по-големи съкращения на потреблението. Изследователска компания Gavekal пресмята, че спад от 1% в потреблението на сила в Германия или Италия понижава Брутният вътрешен продукт с 0.5-1%.

Трудно е да се реши цената на това за Русия. Износът за Европа, който към този момент е намалял с четири пети, не може елементарно да бъде продаден другаде. Нейният водопровод до Китай, единствената сериозна опция, е прекомерно дребен, с цел да поеме огромни потоци. Въпреки това цената за това, което може да продаде, би била доста по-висока.
Реклама
На доктрина двойното петролно ембарго на Европейски Съюз, съчетано с таван на цените, са по-голяма опасност за износа на нефт от Русия, същинския източник на пари на страната. Но ние допускаме, както прави пазарът, че горната граница ще бъде понижена и Русия ще откри купувачи за доста барели, които не може да продаде в Европа. Западните чиновници клонят към хлабаво следен таван, избран на близо 60 $ за барел. Тъй като нашият главен сюжет чака международните цени да останат под 90 $, това няма да докара огромна разлика в цената на съветския нефт, който сега се търгува с 20-30% отстъпка.

Това изяснява за какво при подобен сюжет Русия прибира 169 милиарда $ доходи от нефт през 2023 година, малко по-малко от 179 милиарда, които е спечелила през 2021 година Тя и други участници на пазара към момента понасят увеличени транзакционни разноски, породени от по-дългите пътувания с танкери, контрабандните операции и други проблеми. Европа заплаща висока цена. Вносът на съветски морски нефт му е коствал 90 милиарда $ през 2021 година Замяната им през 2023 година ще коства 116 милиарда

Във втория ни сюжет, " ескалация ", Русия подхваща няколко ограничения. Започва със затваряне на своя водопровод през Украйна, единият от двата канала, който към момента е отворен, като в този развой лишава Европа от още 10-12 милиарда куб. метра годишно. Лидерите на страната биха си измислили аргументи (като " приключването ", което спря доставките през " Северен поток " ). В края на краищата газовият монополист " Газпром " към момента желае да бъде обсъждан като снабдител, който съблюдава договорите, най-малко отвън Запада, споделя Ан-Софи Корбо, някогашен чиновник на английския енергиен колос BP.

Тази мярка няма да изненада търговците, доста от които към този момент са понижили украинските размери. Търговците обаче биха били изумени, в случай че Русия спре да доставя LNG за Европа - идната стъпка в този сюжет. Тези доставки - 20 милиарда куб. метра годишно, което се равнява на половината от годишния експорт на Русия за полутечен природен газ, не престават да остават отвън радара. Русия не би желала да ги загуби изцяло, даже и единствено тъй като това би довело до скок на международната спот цена, което ще навреди на другарски страни, като Индия и Пакистан, които се борят да се конкурират с Европа за товари. Следователно допускаме, че Русия ще предложи доставките на тези страни на понижена цена.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР