В списъка на Офиса на Търговския представител на САЩ -

...
В списъка на Офиса на Търговския представител на САЩ -
Коментари Харесай

САЩ поставиха България под наблюдение заради онлайн пиратството

В листата на Офиса на Търговския представител на Съединени американски щати - организацията, която координира външнотърговската политика на Съединените щати, към този момент са 29 страни, 7 от които се наблюдават с приоритет, в това число Русия и Китай.

Преди година Съединени американски щати оповестиха, че ще проведат специфична инспекция на България за това за какво през последните 5 години въобще не напредва в извършване на дадените обещания за гонене на случаи на онлайн пиратство и нарушаване на интелектуалните права.

Миналата седмица, ден преди публикуването на годишния отчет на американската организация, българското държавно управление взе решение да разгласи основаването на уеб сайтове с пиратско наличие и на торенти за закононарушение. В претекстовете за решението се споделя, че то е отговор на " отправените към страната рецензии по Раздел " Специален 301 " от Търговския закон на Съединени американски щати във връзка със отбраната на интелектуалната благосъстоятелност, най-много в региона на онлайн пиратството ". С предлаганите от Министерски съвет промени в Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (НК) се предлага основаването на нов член 172 а, алинея 2 от Наказателен кодекс, който включва: построяването или поддържането на осведомителна система или предлагането на услуга на осведомителното общество. Всяко от тези действия би трябвало да е със специфична цел - осъществяване на незаконно посягане по отношение на непознат обект на авторско или сродно на него право. Предлаганото наказване е от една до шест години отнемане от независимост и санкция до 10 000 лв..

Към следените страни в сряда беше добавена и Беларус поради новия си закон, легализиращ неразрешеното потребление на предпазени с авторски права творби от страни, санкциониращи Беларус поради ролята й в поддръжката на войната на Русия в Украйна.

Специалният отчет 301 на организацията за 2023 година по отношение на отбраната на правата на интелектуална благосъстоятелност (IP) на комерсиалните сътрудници на Съединени американски щати продължи прекъсването на прегледа на практиките на Украйн а в региона на интелектуалната благосъстоятелност, признато предходната година поради съветската инвазия.

В момента седем страни са в тазгодишния предпочитан лист за наблюдаване: Китай, Чили, Аржентина, Индия, Индонезия, Русия и Венецуела , оповестява Ройтерс

Агенцията съобщи, че Китай е траял да ползва промени в своя Патентен закон, Закон за авторското право и Наказателно право, както е контрактувано в комерсиално съглашение от 2020 година " Фаза 1 " с някогашния президент Доналд Тръмп, само че добави, че " темпото на промените, ориентирани към проблемите на интелектуалната благосъстоятелност, се забави ".

" Въпреки че притежателите на права приветстваха някои позитивни развития, те показват опасения по отношение на адекватността и ефикасното използване на тези ограничения ", дружно с опасения по отношение на прехвърлянето на технологии, комерсиалните секрети и подправянето.

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР