В шестия месец от въвеждането на еврото ценовият пик е

...
В шестия месец от въвеждането на еврото ценовият пик е
Коментари Харесай

Бизнес организации се обявиха против мерките на кабинета за овладяване на цените

В шестия месец от въвеждането на еврото ценовият пик е доближат, оттук насетне без каквито и да било ограничения би трябвало да настъпи нормализиране на пазара, считат от сектора

В шестия месец от въвеждането на еврото ценовият пик е доближат. Оттук нататък би трябвало да настъпи нормализиране на пазара. Това е посочил гръцкият и хърватският опит, акцентира в ефира на „ Euronews Bulgaria “ Иван Михайлов, основен изпълнителен шеф на Американската комерсиална камара у нас.

„ Десет двустранни търговски камари се оповестиха срещу ограниченията на кабинета за преодоляване на цените. Рискът от продоволствена рецесия е сериозен “, разгласи той.

Иван Михайлов съобщи, че бизнесът схваща устрема на страната към по-голяма бистрота, само че предизвестява за опасности за пазарната среда.

„ Искаме да бъдем сътрудник на държавното управление и част от разговора “, акцентира той, като добави, че част от предложенията могат да имат „ отрицателен резултат върху разпоредбите на пазарната стопанска система “.

Според Михайлов, една от главните рецензии е обвързвана с метода към комерсиалните вериги. По думите му плановете основават чувство, че „ търговците са отговорни по хипотеза и би трябвало да потвърждават своята непорочност “, което съгласно бизнеса опонира на съществени правни правила. Той изрази опасения и за разкриването на комерсиална информация, като уточни, че несъразмерната административна тежест може да ограничи опциите за договаряне и осъществяване на промоционални акции.

„ Гъвкавостта при договарянето и опциите за ценообразуване ще бъдат доста по-малки “, сподели Михайлов.

По тематиката за високите цени той означи, че казусът би трябвало да се преглежда по цялата верига – от производителя до крайния консуматор, а освен през призмата на огромните търговски вериги.

„ Трябва да се направи проучване на цялата верига, а не да търсим проблемите единствено в края ѝ “, съобщи той.

Според него регулаторните органи би трябвало по-ефективно да ползват съществуващите механизми за надзор, преди да се пристъпва към нови ограничавания. Михайлов акцентира още, че инфлацията и растежът на цените не могат да бъдат обяснени само с въвеждането на еврото, а са резултат от композиция от стопански фактори.

В диалога беше наранена и тематиката за обществените финанси и връзките сред България и Съединени американски щати. Михайлов дефинира високия бюджетен недостиг като „ неприятен знак “ за вложителите, изключително след присъединението на страната към еврозоната, само че означи, че държавното управление е изправено пред наследени проблеми и лимитирани благоприятни условия за бърза реакция. По мотив номинацията на Дъглас Холдър за дипломат на Съединени американски щати в България той разяснява, че неналичието на дипломатически опит не е необикновена процедура, защото „ огромна част от американските посланици по света са политически назначени “. По отношение на отпадането на визите за български жители Михайлов изрази вяра за прогрес, само че акцентира, че процесът изисква осъществяване на редица механически и административни условия.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР