В САЩ, Европа и дори още повече в Азия, инфлацията

...
В САЩ, Европа и дори още повече в Азия, инфлацията
Коментари Харесай

Кристалина Георгиева: Инфлацията отстъпва в САЩ, Европа и Азия

" В Съединени американски щати, Европа и даже още повече в Азия, инфлацията отстъпва и – за разлика от предходни инфлационни скокове – това беше направено без стопанската система да изпадне в криза ". Това съобщи ръководещият шеф на МВФ Кристалина Георгиева на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо съдействие (АТИС) в Перу. Форумът се извършен на 15 и 16 ноември в столицата Лима, оповестяват от МВФ.

" Комбинацията от решителна и действена парична политика, намаляването на пречките по веригите за доставки и успокояването на цените на храната и силата, ни води в посока на ценова непоклатимост, като в същото време растежът остава напълно в позитивната канара. Прогнозираме, че ще доближи 3,2% през тази и идната година, като АТИС пораства по-бързо от междинното за света през тази година. Това е удивително достижение и все пак в доста страни то не се отразява в публичните настроения. Инфлацията може да пада, само че по-високите цени, които хората усещат с портфейлите си, ще останат ", съобщи още Георгиева.

В речта си тя изясни, че въпреки международната стопанска система да пораства, темпото е по-бавно от предпандемичните десетилетия с съвсем един процентен пункт – тогава беше 3,8% при едвам към 3% в този момент в средносрочна вероятност.

" Това е съчетано с завещание от висок обществен дълг в световен проект, достигащ 100% от Брутният вътрешен продукт. И до момента в който високите лихви оскъпяват обслужването на дълга и ниският напредък понижава приходите, резултатът върху държавните бюджети е мощно рестриктивен, даже още повече, когато се съпостави с огромните претенции за обществени разноски за обучение, инфраструктура и обществени услуги, изключително в застаряващите общества. И с цел да бъде още по-сложно, в един по-фрагментиран свят търговията към този момент не е тогавашният всесилен мотор за напредък. Отстъплението от световната икономическа интеграция – подхранвано както от опасения за националната сигурност, по този начин и от гнева на губещите от глобализацията – е очевидно в избуяващите една след друга ограничения в областта на индустриалната политика, търговски бариери и протекционизъм. Само тази година можем да чакаме в света над 3 000 нови ограничения за ограничение на търговията ", сподели Георгиева.

Според нея в тази среда политиците би трябвало да преследват по едно и също време две цели:

- Фискална консолидация за възобновяване на буферите за идващия потрес, като в същото време се резервира опция за предпочитани обществени вложения, изключително предвид на масираната потребност от зелена и цифрова промяна.

- Амбициозни промени за повишение на капацитета за напредък и по-активно основаване на работни места, които да стартират незабавно, с фокус върху активизирането на частен капитал, възстановяване на продуктивността и, в някои случаи, построяването на по-силни институции и ръководство.

" Постигането на първата цел включва сложни избори по отношение на това по какъв начин да се покачат приходите и да се създадат разноските по-ефективни, а също и положително пояснение на подхванатите дейности, с цел да бъде извоювано доверието на хората. Фискалните ограничавания в никакъв случай не са известни. И както демонстрира нашият разбор, стават все по-трудни. Дори фискално консервативни политически партии развиват усет към заеми за финансиране на разноски. Но съществуването на благоразумни фискални правила е от първостепенно значение ", сподели Георгиева.

" Постигането на втората цел също не е елементарно. Темпото на промените се забавя от световната финансова рецесия с повишаването на публичното неодобрение ", изясни тя. 

Все отново остава оптимист и споделя, че напредъкът е вероятен. " Икономиките от АТИС, които имат мощна резистентност, демонстрират какво работи – добре замислени политики, добра връзка и помощ за тези, които ще изгубят. Вие вършиме промени на трудовите пазари, инвестирате в човешки капитал, в изследователска и развойна активност и във физическа и цифрова инфраструктура. Задълбочавате финансовите си пазари и развивате екосистеми, които носят освен финансиране, само че и познания, препоръки и професионални мрежи – всички неща, които са значими в света на изкуствения разсъдък.

Докато вие работите дружно, с цел да овластите своите жители, да ги включите в напредъка на страните си и да осигурите напредък на стопанските системи си, ние от МВФ сме разполагаем като сътрудници, постоянно подготвени да оказват помощ с безпристрастни стопански разбори, пригодени към характерните потребности стопански препоръки и финансова поддръжка за страните членки, ударени от рецесия. Както демонстрира АТИС, взаимната работа остава от значително значение за запазването на икономическия прогрес ", съобщи Георгиева.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР