В разговорите ми с хора, те най-често споделят, че драсканиците

...
В разговорите ми с хора, те най-често споделят, че драсканиците
Коментари Харесай

Васил Терзиев: Почистваме НДК

В диалозите ми с хора, те най-често споделят, че драсканиците по постройките, неналичието на осветяване, разрушените тротоари и дупките по улиците са това, което чакат да се промени в града.

Това написа на персоналната си страница във Facebook кметът на София. Ето какво още показа той:

" София не заслужава да наподобява на гето с надраскани фасади. Този ангажимент поех още в акцията. Отношението към София да е друго, градът да бъде чист, спретнат и зелен.

Докато главният обществен диалог е замяна на политически обвинявания, грижата за града и изпълняването на обещания не стопират.

Започнахме с почистването на едно от емблематичните за София места - Националния замък на културата. Ще възстановим типа на присъщия врачански камък, с който е облицован НДК и който до този миг отговарящите за поддръжката компании не са успявали да почистят. Върху него от време на време са нанасяни пластове фасадна багра, с цел да заличат драскането със спрейове и замърсяването. Проведохме диалози с управлението на НДК и се разбрахме дружно да върнем приветливата среда към най-оживеното място в града, където ежедневно се организират събития и концерти, идват хора от цялата страна, а децата на София се събират, играят, поддържат връзка. Вярвам, че софиянци и гостите на столицата ще оценят напъните, които поставяме и ще се стараят още повече да пазят града ни по този начин, както пазят личния си дом. Ние ще се погрижим да засилим контрола и видеонаблюдението към към този момент почистените места, тъй че на хванатите извършители да се търси цялата планувана в закона отговорност.

Продължаваме с почистването и на загрозените подлези, стени и фасади на публични здания.

Да рисуваш със спрей върху фасадите на публични и жилищни здания може да бъде изкуство, само че може и да е елементарен вандалски акт.

Разликите сред графити и драсканиците са забележими. Искаме да ограничим вандализма и да развием изкуството, и то да бъде част от образа на града ни. Да превърнем София в столица на градското изкуство. 

За да се оправим дълготрайно с драсканиците, се срещаме и беседваме с графити организации, с цел да очертаем взаимно съответни ограничения, които удовлетворяват всички страни. Един от методите да понижим безразборното драскане, е като създадем легални места за упражняване на този тип изкуство в градска среда, както е в доста други европейски градове и столици. С решение на Столичния общински съвет, през февруари 2023 година са утвърдени няколко пространства за разполагане на специфични стени, само че такива досега не са построени. Единствените свободни зони за графити са подлезите на естакадата към гара “Подуяне ” и стените под моста “Чавдар ”, където този уикенд се организира графити фестивалът Sofia Urban Art. Ще проучваме утвърдените местоположения в някои паркове и градини в София и в разговор с графити организациите ще набележим спомагателни. Така ще разтеглим опциите за артистите да показват себе си, без да се тормозят, че правят нещо неправилно и нарушават закона.

Призовавам всеки жител, който стане несъзнателен очевидец на сходни вандалски дейности, да алармира неотложно органите на реда. Апелирам към всеки да се замисли какво желае да бъде - някой, който загрозява града или някой, който основава изкуство.

От всеки един от нас зависи дали София ще бъде хубав и въодушевяващ град и дом. Вярвам, че дружно можем да създадем общественост, в която геният и изкуството ще завоюват борбата с безразличието и разрухата ". 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР