Празник на бозата се отбелязва днес в Радомир
В Радомир през днешния ден се организира празникът на бозата „ С боза, манджа и ария ”. Празникът по традиция предшества отбелязването на Деня на града.
Традициите са, с цел да се съблюдават, това е и нашата задача. Всяка година се влагат доста хрумвания и старания празникът да се надгражда и обогатява, каза кметът Кирил Стоев, представен от Българска телеграфна агенция.
Неизменна част от празника е възстановката на сладкарница от времето на нашите баби и дядовци. Актьорът Йордан Иванов от локалната театрална група в Радомир пресъздаде облика на Али Сербез – албанецът бозаджия от 1880 година, който внася занаята за варене за боза в Радомир. Той преди време е отворил сладкарница в градчето, където е предложил резливата напитка. А Ивайло Назърски се превъплъти в бозаджията бай Илия от единствения монумент на бозаджията в света.
Над 600 литра боза, гигантска баница и кавърма, които бяха приготвени на площада от кулинаря Ути Бъчваров, надиграване на сформира от Радомир - „ Етнофолк “, и от Сърбия, игри от предишното бяха част от изненадите за празника.
Изложение на ястия подредиха читалищата, които се намират в радомирските села. Местните дами бяха приготвили присъщи гозби за региона или обитаемото място. Читалището в с. Долня Диканя – „ Никола Корчев “, имаше задача посредством продажбата на ястията да събере пари за реновирането на част от сградния фонд на средището, сподели Йорданка Ботева.
В началото на ХХ в. град Радомир става столица на бозата. Някога резливата напитка е била давана на бойците поради богатата хранителна стойност, която има, описа за Българска телеграфна агенция артистът - фен Йордан Иванов, който влезе в ролята на Али Сербез. В началото на предишния век бозаджийството е главен занаят за популацията в Радомир. Майсторите бозаджии работели в над 30 града в страната и били доста търсени, с цел да предават технологията и уменията за изработката на присъщата напитка.