В последния вариант на Плана за възстановяване, по който България

...
Коментари Харесай

Реформата на пазара на ток върви към ново отлагане

В последния вид на Плана за възобновяване, по който България чака да получи над 6 милиарда евро от Европейски Съюз, е отделено особено място на либерализацията на електроенергийния пазар. Този основен развой е част от прехода към нисковъглеродната стопанска система и несъмнено би трябвало да е приоритет, въпреки да не изисква толкоз финансиране, колкото политически решения.

В актуалната обстановка обаче тъкмо политическите решения липсват и няма изгледи нужните законодателни и други промени да се случат в период (за доста от измененията бе заложено да започват на 1 юли тази година). Което пък може да има тежки финансови последствия.
Реален банкрут за " Марица-изток 2 "?
Един от най-големите проблеми пред Топлоелектрическа централа " Марица-изток 2 " сега е политически. Причината - въглищната централа на няколко пъти бе " спасявана " от отрасловия министър в оставка Теменужка Петкова посредством заповеди, с които скъпата електрическа енергия от ТЕЦ-а бе включвана в микса за контролирания пазар (централата бе оставена от КЕВР без квота точно поради високата цена на електрическата енергия й).
Теменужка Петкова Фотограф: Надежда Чипева
Резултатът от това е, че от 1. Тази непазарна мярка коства в допълнение над 100 млн. лева на енергийната система, които в последна сметка ще бъдат платени от потребителите.

Предвид политическата обстановка обаче в този момент не е ясно кой и дали въобще ще задължи ТЕЦ-а да работи за контролирания пазар, което слага под подозрение работата на въглищната централа след 1 юли.

Ситуацията става още по-сложна и поради това, че договорите с двете американски централи Топлоелектрическа централа " Ей и Европейски Съюз Гълъбово " и Топлоелектрическа централа " КонтурГлобал Марица-изток 3 " надали ще бъдат прекъснати до лятото, каквито бяха упоритостите на отиващия си кабинет.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР