В последните седмици като управляващи чертаете непрестанно червени линии, които

...
В последните седмици като управляващи чертаете непрестанно червени линии, които
Коментари Харесай

БФИЕК се обръща с тревога към властта заради природния газ


В последните седмици като ръководещи чертаете непрекъснато червени линии, които биха Ви разрешили да участвате в договаряния за бъдещо ръководство. За едни обединения алените линии са неучастието на три или четири имена в публичния живот, за други - неучастието на досегашните министър председател и вицепремиер. Уважаваме Вашите си политически червени линии, само че има една линия, която е на път да взриви всевъзможни бъдещи проекти за нов кабинет в границите на това Народно заседание, а и работата на вероятно служебно държавно управление. Противно на политическата лексика, която обича аленото - линията този път е синя. И тя е тежката обстановка с обезпечаване на природен газ за България. Това написа в позиция на Българската федерация на индустриалните енергийни потребители (БФИЕК). 

Според тях, е извънредно обезпокоително, че единствено 2,5 месеца преди началото на отоплителния сезон синьо гориво за България не е обезпечено, а и цената му е безусловно неразбираема.

" Ефективни ограничения за това не бяха взети нито в границите на постоянното държавно управление, а по-късно и на кабинета в оставка. Ние, представителите на индустриалните предприятия в страната се наслушахме на изказвания, че българската стопанска система не била огромен потребител на газ, че нямало ужасно и не можем да останем без газ. Очевидно тези мантри са произнасяни от хора на високо равнище, които обаче нямат концепция какъв брой предприятия в страната зависят напълно от природния газ, на какъв брой фамилии те дават занаят и какъв брой физически лица се отопляват с природен газ и за тях също опция на процедура няма за зимата. Хубаво е да познаваш българската стопанска система преди да приказваш и най-много преди да действаш. Далеч сме от концепцията да звучим трагично, само че без доставки на природен газ доста работещи хора ще са на улицата, стопанската система ще бъде извънредно застрашена, а държавният бюджет няма да може да поеме огромна част
от обществените заплащания ", допълват от федерацията.

Оттам напомнят, че изпълнителният шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД при чуването си в Народното събрание съобщи, че не са обезпечени количествата, нужни за стопанската система за август и септември.

Не е ясно по какъв начин се договаря доставката на тези количества. Няма и безусловно никаква информация дали се работи за договарянето на дълготрайни доставки на природен газ, в това число от 1 януари 2023 година Дори и при приемането на задачите количества газ от Азербайджан, международният пазар е в недостиг – следим повреди, стачки и планови престои на уреди на основни снабдители. Наблюдаваме свръхзаетост на терминалите за регазификация на полутечен газ в Европа. Много от „ различните “ снабдители съвсем нямат свободни количества газ за обмен отвън дълготрайните им задължения. Тези условия надалеч не ни карат да гледаме оптимистично на опцията за обезпечаване на газа за България. На този декор не е ясно дали има газ, който да бъде нагнетяван в „ Чирен “. Съгласно обществени данни, ПГХ „ Чирен “ е запълнено на 38%, а междинната запълненост в Европа е 62%! В Германия междинната запълненост е 65%, като редица складове там са запълнени над 90%. Да не забравяме, че сме на средата на летния сезон, когато потреблението е относително ниско. Какво ще се случи през зимните месеци, когато би трябвало да се доставя гориво за топлофикациите?! ", питат от БФИЕК.

" Бихме желали да напомним, че за тези опасности Ви предупредихме още при започване на март т.г., когато поискахме основаването на спешен щаб с присъединяване на потребителите, който да изготви проект за деяние при положение на прекъсване по една или друга причина на доставките на газ от Русия. Тази мярка е препоръчана от нас в писмо (наш изх. 456/04.03.2022 г.), адресирано до министър-
председателя, заместител министър-председателя и министър на финансите, заместител министър-председателя и министър на стопанската система и промишлеността, министъра на енергетиката и ръководителя на КЕВР. Освен сигурността на доставките, другият обезпокоителен детайл за промишлеността са ценовите нива. Цената за юли е с съвсем 44 лева./MWh по-висока от тази за април. На среща с работодателите, премиерътнобеща, че цените на газа след май няма да надвишават тези за април, а в противоположен случай ще бъдат планувани обезщетения. За страдание, понастоящем това заричане към момента не е изпълнено. С актуалното писмо настояваме още един път за спешни ограничения и за незабавна среща за изясняване на обстановката! Предупреждаваме, че прекъсването на газа с изключение на пагубни резултати за стопанската система, основава и обилни опасности за софтуерни повреди и опазването на околната среда и човешкия живот! ", написа още в позицията на федерацията. 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР