Гарантирано ядрено възмездие: как работи Ръката на мъртвеца на Москва
В последните седмици и месеци все по-чести стават внушенията на западни политици и медии, че Русия и президентът Владимир Путин заплашват света с нуклеарна война. Отвъд океана се чуват и отзиви да се нанесе предпазен нуклеарен удар по Русия, с цел да се спрат имперските упоритости на съветския президент.
Поредният в листата " ястреби " стана конгресменът-републиканец Тим Уолбърг (щата Мичиган), който съобщи, че САЩтрябва „ бързо “ да решат проблемите в Газа и Кремъл, като пускат атомни бомби по образеца на Хирошима и Нагасаки. И макар че по-късно се отхвърли от думите си, Уолбърг е образец за войнствените настроения в Америка, които в никакъв случай не са изчезвали.
На 13-ти март съветският президент Владимир Путин предизвести Запада, че Русия механически е подготвена за нуклеарна война и че в случай че Съединени американски щати изпратят войски в Украйна, това ще се счита за забележителна ескалация на спора.
Автоматична опция
Основната система за ръководство на стратегическите ракети се назовава " Казбек " и добива популярност с помощта на комплекса " Чегет " или " нуклеарното куфарче ". " Периметърът " е различна командна система на нуклеарните сили на Русия. Тя е предопределена за автоматизирано ръководство на масиран нуклеарен удар.
Развитието на системата за така наречен обезпечен ответен удар стартира по време на студената война, когато излиза наяве, че непрекъснато разрастващите се средства за радиоелектронна битка доста скоро ще могат да блокират постоянните канали за ръководство на стратегическите нуклеарни сили. Възниква нужда от авариен вид за връзка, която да подсигурява снабдяване на команди до пусковите установки.
" Аморално "
НАТО характеризира основаването на системата за нуклеарен удар, който действа без присъединяване на индивида, като аморално. Подобна система обаче съществува и в Съединени американски щати - това е Системата за незабавна ракетна връзка (Emergency Rocket Communications System).
Тогава се ражда концепцията командната ракета, оборудвана със мощен радиопредавател, да се употребява за връзка. Докато лети над територията на Съветския съюз, такава ракета би могла да предава команди за стартиране на ракети, освен това освен на командните пунктове на обединените Ракетни войски със стратегическо предопределение, само че и непосредствено на пусковите установки. Според резолюция 695-227 от 30 август 1974 година, призната на закрито съвещание на държавното управление на Съюз на съветските социалистически републики, отговорност за създаването на системата поема конструкторското бюро " Южное " в Днепропетровск, което се занимава с планиране и направа на междуконтинентални балистични ракети.
За основа се взема ракетата УР-100УТТХ (Spanker, т.е. " бегач ", съгласно класификацията на НАТО). Полетните тествания стартират през 1979 година, а първото сполучливо изстрелване на ракета с предавателя се организира на 26 декември. Изпитанията удостоверяват, че всичките съставни елементи на системата " Периметър " взаимодействат сполучливо и че бойната глава на командната ракета държи заложената траектория.
През ноември 1984 година командната ракета, изстреляна до Полоцк, предава команда на шахтовата пускова установка МБР РС-20 (SS-18, " Сатана " съгласно класификацията на НАТО) на космодрума Байконур. " Сатана " е изстреляна и след откачването на всичките степени на ракетата е записано попадението на бойната глава в заданения квадрат на камчатския полигон Кура. " Периметърът " застъпва на бойно дежурство през януари 1985 година. Оттогава системата е осъвременена неведнъж и в този момент за командни ракети се употребяват модерни междуконтинентални балистични ракети.
През последните години Съединените щати разпростират мрежа от спътници на " Страшния съд " в галактически орбити. Тези спътници са застраховка против нуклеарна война. Те ще могат да поддържат връзка даже в рискови условия. Китай също има своя „ Мъртва ръка “. Тази система значително копира руската. От американците китайците са взели концепцията за авиационен комплекс за " Машина на Страшния съд ".