Инвеститори искат братята Гийемо да предприемат конкретни мерки за изход от ситуацията
В последните две години гейм промишлеността се задъхва. Компании от всевъзможен мащаб афишират стесняване на разноските, усъвършенстване на дейностите и съкращения. Ако през 2023, съкратените в бранша бяха над 10 500, то за първите девет месеца на 2024, това число надвишава 11 500 индивида. Пандемичните години свършиха, а с тях и щастливото харчене.
Една от фирмите, които изпитват мощни проблеми са френският гейм колос Ubisoft. Последната добра година за издателя беше 2022, когато се появи и слуха, че братята Гийемо имат намерение да придобият цялостен надзор над учредената от тях компания. Динамиката на актуалния бизнес обаче е безпощадна. Едва две години след сполучливата 2022, вложител в Ubisoft прикани братята за дейности.
Успехът на Assasins’ Creed Valhala и Far Cry 5 е към този момент единствено във финансовите архиви. След Valhalla студиото разгласява няколко игри. Но никоя от тях не се оказа оня шлагер, който е по този начин необходим сега на компанията. Нито Assassins’ Creed Mirage, Avatar: Frontiers of Pandora, Skull and Bones, Xdefiant или Star Wars Outlaws. Говорейки за последните две, те нанесоха и сериозен удар по пазарната известност на сдружението. Прогнозните резултати за продажбите на Outlaws предизвика придвижване надолу за цената на акциите на Ubisoft. За малко време, тя се срина с над 13%. В материал от през днешния ден, Gamingbolt предава, че в предходните дни тя е паднала с още 7.13%. до €13.67 за дял. По този метод единствено в хода на миналата година, цената на акциите на студиото се е сринала с цели 50%.
Именно това стремглаво придвижване надолу са предизвикали AJ Investments – акционер с миноритарен дял в компанията – да призоват Ubisoft за деяние. В оповестено неотдавна намерено писмо, фондът показва своето надълбоко незадоволство от стратегическата посока на компанията и сегашното ѝ показване. В допълнение към това AJ Investments изричат своите терзания по отношение на способността на управлението на компанията за справяне със обстановката. Писмото приканва братята Гийемо да създадат компанията частна или да я продадат на „ стратегически вложител “. Фондът приканва и за промени на върха на компанията, включително промяна на изпълнителния ѝ шеф Ив Гийемо.
„ Основната причина, заради която капитализацията на компанията е толкоз ниска спрямо съперниците е, че в сегашния миг Ubisoft са ръководени погрешно и акционерите са заложници на членовете на семейството Гийемо и Tencent, които се възползват от тях “, пишат AJ Investments в писмото си. Както ви разказахме, преди две години китайският гейм издател усили съществено инвестицията с в GBL – компанията на братята Гийемо. Заедно с това те покачиха съществено и дяловото си присъединяване в Ubisoft. „ Управлението се е фокусирало над това да угоди на акционерите с огромни тримесечни резултати. А не да се концентрира над дълготрайна тактика, която да сервира извънредно прекарване за геймърите “, допълват AJ Investments.
Какво следва за Ubisoft в кратковременен проект? Това е стартирането на Assassin’s Creed Shadows, идващото премеждие на асасина. То ще ви води към феодална Япония, само че къде ще изпрати Ubisoft не се знае. Месеци преди да излезе играта, тя към този момент си има хиляди съперници, главно в лицето на японски геймъри. Над 140 000 са към този момент подписалите се в подписката за анулация на Shadows.