В последните 15-20 години се играе един постоянен танц, в

...
В последните 15-20 години се играе един постоянен танц, в
Коментари Харесай

Асен Василев: „Ежегодният панаир“ за минималната заплата ще приключи

В последните 15-20 години се играе един непрекъснат танц, в който синдикатите упорстват минималната работна заплата да е по-висока, а бизнесът отвръща, че това ще докара до повишение на безработицата. Е, видяхме до каква степен ни докара този танц.
Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев пред БНР. Той назова „ годишен панаир “ разправиите сред работодателите и синдикатите за размера на минималната работна заплата.

„ Този годишен панаир ще изчезне и ще има безспорна предвидимост какво се случва по отношение на това по какъв начин се развива стопанската система и равнищата на възнаграждение. В Европейска комисия се разисква инструкция, която ще обвърже МРЗ със междинната заплата за всяка страна. Минималната работна заплата би трябвало да бъде 50% от междинната и ще пораства автоматизирано с нея “, изясни министърът.

„ Вдигането на минималната работна заплата на 710 лв. е заложено от началото на април “, добави той, като посочи, че параметрите на МЗР могат да бъдат изменени от Народното събрание, тъй като той гласоподава бюджета на страната.

Той изрично съобщи, че не се отхвърля от думите си, казани в Тристранната комисия преди три дни, и провокираха остра реакция на работодателите. Тогава Василев настоя, че от пазара на труда би трябвало да бъдат извадени некомпетентните работодатели, които не вкарват добра организация на труда и не обезпечават положително възнаграждение. Вицепремиерът съобщи, че няма да се извинява, тъй като е съобщил истината и напомни европейската статистика от 2020 година, че продуктивността на труда у нас е 50% от приблизително европейската, а заплащането е едвам 26%. Василев съобщи, че приема рецензията на бизнеса, че страната е неприятен шеф и по тази причина актуалното държавно управление подхваща административна промяна: „ Затова има вицепремиер по дейно ръководство, който работи в посока да се вдигне успеваемостта и да се понижат хората, които непродуктивно работят. Всички министерства и организации ще си създадат нови щатни написания и нови равнища на възнаграждение, тъй че в границите на съществуващия бюджет за личен състав, който имат, да имат по-малко личен състав, който да работи по-ефективно и да е по-добре заплатен “.

Асен Василев изясни още, че оптималният застрахователен предел се подвига от 3000 на 3400 лв., тъй като, когато се подвигат междинните заплати, би трябвало да се подвига и оптималният застрахователен приход и това е обикновено: „ Значително е обезщетен по отношение на междинните стойности на възнаграждение в страната. Когато има политическо напрежение, оптималният застрахователен приход не се подвига – пред последните две години не е вдиган. Сега по тази причина се споделя, че скача с доста “.

За дълга, който Бюджет 2022 планува да бъде стихотворец, министърът на финансите съобщи, че не е огромен: „ Дългът, който поемаме, е по-малък от финансовите вложения, които ще създадем. Ние поемаме дълг, с цел да влагаме, а не с цел да плащаме пенсии, обществени заплащания или да плащаме държавни разноски “.

По думите му могат да бъдат удвоени финансовите вложения и да се вземе по-малко дълг, с помощта на забележителното усъвършенстване на приходите в хазната.

По думите на Асен Василев „ към момента не всички течове от държавните средства са спрени “.

Вицепремиерът разгласи още, че тази година България чака от Европейски Съюз първите 1,6 милиарда лв. по своя Плана за възобновяване и резистентност. Според него договарянията с Европейската комисия по българския проект не са лесни, само че се чака страната ни да има утвърждение към края на март или началото на април, след което да получим финансиране по избрани планове.

Финансовият министър акцентира, че дефицитът в бюджета по Маастрихтските критерии е към 2,5%, а не над 4%, тъй като не би трябвало да бъдат регистрирани ограниченията за Covid-19, както е във всички страни в Европа: „ Има взето решение за тази година, че Covid парите не се включват в оценката на недостига. Така че там сме дори по-добре от критериите “.

Финансирани са съответните планове, които армията е декларирала за рационализация, разяснява още Василев и посочи: „ Има заделени 77 млн. лв. за превъзмогване на некомплекта и за привеждане на армията в боеспособен тип. … Има много средства, които са заложени за армията. Те са заложени леко изпреварващо от това, което е в многогодишната стратегия за Българската войска “.

https://frognews.bg/
Източник: svobodnoslovo.eu

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР