В пика на сезона: Проверка установи силно замърсяване на 7 плажа у нас
В пика на сезона: Проверка откри мощно замърсяване на 7 от 11 плажа у нас. Кои са най-чистият и най-мръсният плаж на българското Черноморие.
Съвместната инспекция на учени
от Софийския университет и Асоциация Активни консуматори открива замърсяване на 7 от 11 плажа, до 41 пъти над нормата. Това оповестяват от асоциацията.
Всеки летен почивен сезон по Черноморието е придружен от голям брой недоволства на туристите за здравословни проблеми.
Обикновено това са летни „ настинки “
и стомашно-чревни разстройства. При разбор на жалбите се вижда, че има населени места, хотели или плажове за които се открива централизация. Съответно, в тези местоположения е допустимо да съществуват фактори, обуславящи по-висока заболеваемост на туристите.
Предмет на това изследване е чистотата на морските води по известни дестинации за плажуване на туристите. Подборът на плажовете, включени в проучването е на база оценка на риска, определени са тези
с най-висока заплаха от замърсяване.
Изследването е взаимна самодейност сред група „ Микробиологични опасности в околната среда, план SUMMIT “ на Софийския университет и Асоциация Активни консуматори. Осъществено е от мобилна група от учени,
микробиолози, вирусолози и хидробиолог,
плюс представител на Активни консуматори. Освен санитарната микробиология се изследват и други индикатори на морската вода, в това число нови маркери за замърсяване.
Снимка: Асоциация Активни консуматори
Количеството Escherichia coli е показано като брой кафези на 100 мл морска вода, според условията на наредбата за качеството на водите за къпане. От таблицата се вижда, че водите на само 4 плажа, от 11,
дават отговор на количествения аршин
за наличие на Escherichia coli. Най-чисто, с 240 клетки/100 мл, и оценка за качеството „ отличен “, е плаж Харманите в Созопол. Освен него в лимита до 500 кафези се класират плажовете в Свети Влас, Поморие и къмпинг Златната рибка край Созопол.
На другия полюс е северният плаж, именуван Попски, на град Царево, където стойностите за Escherichia coli, достигат феноменалните
20666 клетки/100 мл, над 41 пъти над нормата.
При образния оглед на мястото е открито вливане на мощно нечист поток в залива, съществуване на неидентифицирани тръби/канализация в посока крайбрежието, и мощен аромат на фекалии в региона. В непосредствена непосредственост, 100-200 метра, се намира недостроен и зарязан хотелски комплекс, и купища боклуци.
На второ място е южният плаж на Приморско, устието на Дяволската река с резултат от 11333 клетки/100 мл, 22 пъти над лимита. Сигнал за проблемите на тази локация е подаден от локални поданици, които следят
солидно вливане на фекални води в реката
от близките хотелски комплекси, факт също пропуснат от РЗИ-Бургас. Очевидно бактериите се просмукват дружно със сладката вода в крайбрежния регион, се споделя още в изследването.
Най-посещаваните плажове, открити от създателите на проучването, са Атлиман в Китен и Лозенец. Стойностите за бактерията и на двата надвишават лимитите надлежно 2 и 4 пъти. Във водите на препълнения Атлиман са открити
20 пъти по-малко Escherichia coli,
от пустия откъм хора Попски плаж. Примерът илюстрира, че евентуално главен източник на замърсяване на крайбрежните води са противозаконните и нерегистрирани вливания на отпадъчни води.
Понеже застрояването е неравномерно, както и обсегът на канализацията, то качеството на водите за къпане не е еднообразно на другите плажове. В сходство с крайбрежната инфраструктура се трансформира и степента на
фекалното замърсяване на морската вода.
Всяка локация или залив е с присъщ автограф. Очевидно чистотата на водата за къпане зависи от политиката на локалните управляващи и където канализацията за отпадни води е подценена, това незабавно се отразява на качеството на градските плажове.
Препоръки за туристите
Обобщено, водите на 7, от общо 11 изследвани плажа по южното Черноморие, не дават отговор на критериите за непорочност, а при две местоположения, Попски плаж и Приморско юг, замърсяването е екстремално. Научният екип прави следните заключения и рекомендации:
Установеното наднормено наличие на Escherichia coli е индикация за замърсяване от хора и отпадни води, и както се вижда от резултатите е строго характерно за обособените плажове. Контактът с бактерията не води автоматизирано до разболяване. Нейната наличност в наднормени количества, значи допустимо наличие и на други, по-опасни човешки патогени. Накратко, където има повече Escherichia coli, може да се болестите с инфекциозна болест.Типичните признаци от нечиста вода са хранителни разстройства, настинки вид „ летен грип “, с повръщане и температура, местни инфекции, изключително на открити рани и лигавици, конюктивити и други Съветваме ви при съществуване на тези признаци да се обръщате към доктор на който да съобщите за визитата на съответните плажове.Избягвайте къпането в морски води за които имате предварителна информация за съществуване на замърсяване.Създайте табиет след къпане в морето да вземате душ. Там където, както за жалост е обикновено за България, няма такива на плажа, посетете първо хотела за подобен.Поддържането на добра персонална хигиена е причина за безпроблемна отмора! Не забравяйте, че отпадъците по плажа и водата се връщат при вас. Носенето и приемането на храни на плажа е причина за заразяване от мръсни ръце и възпален пясък, а отпадъците са това върху което ще легнете, или в което ще се изкъпете на идващия ден.Сигнализирайте на регионите здравни инспекции когато видите изхвърляне на отпадъци в морето, или намерите да вземем за пример тръба с излаз във водата.
В проучването са включени 11 от записаните 49 плажа по южното Черноморие. Подборът на плажовете е според оценка на риска, т.е. търсени са нечистите плажове. Пробите от морска вода са събирани в интервала 31 юли – 2 август, което е в пика на летния туризъм. Това допуска най-силно замърсяване в този времеви откъслек. Затова е допустимо първоначално или края на сезона резултатите от тестването да са разнообразни.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ