В петък на Петата седмица от Великия пост светата Православна

...
В петък на Петата седмица от Великия пост светата Православна
Коментари Харесай

Малко повечерие с Богородичен канон и Акатист в Горни Воден

В петък на Петата седмица от Великия пост светата Православна черква е отредила да бъде отслужено Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и целия Богородичен акатист.

На 27 март Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави последованието в храм „ Успение Богородично “ в кв. Горни Воден на Асеновград.

 С Владиката съслужиха: Белоградчишкият свещеник Поликарп – първи викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски нравствен надзирател, архимандрит Евтимий – нравствен надзирател при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – нравствен надзирател, свещеноиконом Никола Янев – архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, протойерей Ангел Ангелов – нравствен надзирател, духовник Димитър Николов – ръководител на храма, свещеници от околията и епархията, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Калоян Миндев.

Красивите песнопения извършиха духовниците и митрополитският хор „ Св. ап. Ерм ” с диригент протопсалт Георги Радев.

Пред Чудотворната икона на Света Богородица „ Одигитрия “, или по-известна у нас като „ Златна ябълка ”, първата публикация от Богородичния акатист прочете архимандрит Евтимий, втората – архимандрит Максим, третата – Преосвещеният свещеник Поликарп, а четвъртата – Високопреосвещеният митрополит Николай.

Да благодарят за безкрайната благосклонност на Пресвета Богородица, да популяризират Небесната Владичица и се поклонят на иконата с Нейния вълшебен облик в храма се стекоха десетки боголюбиви християни, които съучастваха с молебствия в богослужението.

Красивите химни в възхвала на Божията Майка извършиха всички с голяма духовна наслада. Отново и още веднъж отекнаха песнопенията, които към този момент 1400 години възхваляват Богоматер.

След края на акатиста Пловдивският митрополит Николай се обърна с въодушевено слово, в което приказва за плодородното покровителство на Божия Майка пред Своя Син и наш Бог Господа Иисуса Христа.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР