Три дни, изпълнени с традиции, творчество и празничен дух в село Новоселец
В интервала от 30 май до 1 юни село Новоселец бе хазаин на поредност от събития, които събраха поданици и посетители на обитаемото място и трансфораха празничните дни в същинско празненство на българските традиции, гения и общността.
На 30 май за трета поредна година се организираха обичайните Народни игри и битки " Братя Иванови “. Събитието, проведено с поддръжката на Община Нова Загора, бе не просто спортна конкуренция, а живо предпазване на вековните български обичаи, символизиращи мощ, сръчност, чест и достолепие. Участниците и публиката се любуваха на вълнуващи национални игри, последвани от зрелищни битки в разнообразни категории, достигнали своята кулминационна точка в оспорваната борба за почетната купа " БАША “.
На 31 май площадът на Новоселец се извърши с цвят, въображение и послания за запазване на природата по време на Еко ревю. Инициативата бе проведена от НЧ " Пробуда – 1928 “, Пенсионерски клуб " Изгрев “ и Кметство Новоселец, с поддръжката на Община Нова Загора, компания " Сорико “ ООД и " Лава Беър “. Участниците показаха впечатляващи костюми и аксесоари, направени от рециклируеми материали, доказвайки, че грижата за околната среда може да върви ръка за ръка с творчеството и артистичния гений. В проявата се включиха група " Звездичка “ при ДГ " Тракийче “ – Нова Загора, ДГ " Детелина “ – с. Радецки, ДГ " Детство “ и НЧ " Христо Ботев – 1920 “ – с. Млекарево, НЧ " Деско Кръстев – 1902 “ – с. Асеновец, НЧ " Гео Милев – 1929 “ – с. Питово, НЧ " Стойчо Донев Сербезов – 1928 “ – с. Загорци и НЧ " Искра – 1875 “ – с. Стоил челник.
На 1 юни, когато православната черква отбелязва Свети Дух – един от най-значимите християнски празници, жителите на Новоселец означиха и деня на своето село. Сред формалните посетители бяха кметът на Община Нова Загора Галя Захариева и нейният екип, публичният медиатор Нейчо Минчев, общински съветници, кметове на обитаеми места и голям брой другари на селото.
Специалният ден стартира с водосвет за здраве и благополучие, отслужен от отец Стефан. В своето одобрение към присъстващите Галя Захариева поздрави жителите и гостите на Новоселец, като акцентира: " Новоселец е село с безсънен дух, съхранени обичаи и хора, които с труд, сърце и единение градят неговото настояще и бъдеще. Пожелавам Ви здраве, благоденствие и още доста мотиви за горделивост с родното място. “
Празничната стратегия продължи с осъществяванията на младия артист Георги Колев, певческа група " Емерлик “ при НЧ " Христо Ботев – 1920 “ – с. Млекарево, Женска певческа група при Пенсионерски клуб – гр. Гълъбово, танцова група " Жътварски ритми “ при НЧ " Пробуда – 1928 “ – Новоселец, както и музикантите Евгения Георгиева и Веселин Николов, които способстваха за положителното въодушевление на всички присъстващи.
Събитията в Новоселец за следващ път демонстрираха силата на българските обичаи, смисъла на общността и желанието на хората да съхраняват и предават богатото културно завещание на идващите генерации.
На 30 май за трета поредна година се организираха обичайните Народни игри и битки " Братя Иванови “. Събитието, проведено с поддръжката на Община Нова Загора, бе не просто спортна конкуренция, а живо предпазване на вековните български обичаи, символизиращи мощ, сръчност, чест и достолепие. Участниците и публиката се любуваха на вълнуващи национални игри, последвани от зрелищни битки в разнообразни категории, достигнали своята кулминационна точка в оспорваната борба за почетната купа " БАША “.
На 31 май площадът на Новоселец се извърши с цвят, въображение и послания за запазване на природата по време на Еко ревю. Инициативата бе проведена от НЧ " Пробуда – 1928 “, Пенсионерски клуб " Изгрев “ и Кметство Новоселец, с поддръжката на Община Нова Загора, компания " Сорико “ ООД и " Лава Беър “. Участниците показаха впечатляващи костюми и аксесоари, направени от рециклируеми материали, доказвайки, че грижата за околната среда може да върви ръка за ръка с творчеството и артистичния гений. В проявата се включиха група " Звездичка “ при ДГ " Тракийче “ – Нова Загора, ДГ " Детелина “ – с. Радецки, ДГ " Детство “ и НЧ " Христо Ботев – 1920 “ – с. Млекарево, НЧ " Деско Кръстев – 1902 “ – с. Асеновец, НЧ " Гео Милев – 1929 “ – с. Питово, НЧ " Стойчо Донев Сербезов – 1928 “ – с. Загорци и НЧ " Искра – 1875 “ – с. Стоил челник.
На 1 юни, когато православната черква отбелязва Свети Дух – един от най-значимите християнски празници, жителите на Новоселец означиха и деня на своето село. Сред формалните посетители бяха кметът на Община Нова Загора Галя Захариева и нейният екип, публичният медиатор Нейчо Минчев, общински съветници, кметове на обитаеми места и голям брой другари на селото.
Специалният ден стартира с водосвет за здраве и благополучие, отслужен от отец Стефан. В своето одобрение към присъстващите Галя Захариева поздрави жителите и гостите на Новоселец, като акцентира: " Новоселец е село с безсънен дух, съхранени обичаи и хора, които с труд, сърце и единение градят неговото настояще и бъдеще. Пожелавам Ви здраве, благоденствие и още доста мотиви за горделивост с родното място. “
Празничната стратегия продължи с осъществяванията на младия артист Георги Колев, певческа група " Емерлик “ при НЧ " Христо Ботев – 1920 “ – с. Млекарево, Женска певческа група при Пенсионерски клуб – гр. Гълъбово, танцова група " Жътварски ритми “ при НЧ " Пробуда – 1928 “ – Новоселец, както и музикантите Евгения Георгиева и Веселин Николов, които способстваха за положителното въодушевление на всички присъстващи.
Събитията в Новоселец за следващ път демонстрираха силата на българските обичаи, смисъла на общността и желанието на хората да съхраняват и предават богатото културно завещание на идващите генерации.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




