Китай увеличи подкрепата си за руските банки въпреки войната в Украйна
В отговор на спора в Украйна китайските банки доста усилиха поддръжката си за съветските банки, позиционирайки юана като различна на щатския $ международна валута.
За 14-месечен интервал, приключващ през март, четири от най-големите китайски банки разшириха експозицията си към Русия от $2.2 милиарда до $9.7 милиарда.
По-специално, ICBC и Bank of China способстваха за $8.8 милиарда от тези активи. Тази смяна настъпи, защото западните банки бяха изправени пред напън да се отдръпват от Русия заради регулаторни и политически условия, наред с провокациите, подбудени от интернационалните наказания.
Австрийската Raiffeisen Bank, задграничната банка с най-голяма експозиция в Русия, също означи 40% нарастване на активите си през същия интервал, макар че изрази планове да изследва тактики за излизане.
Кредитите, отпуснати от китайски банки на съветски контрагенти, най-вече в юани, а не в долари или евро, акцентират успеваемостта на глобите.
Този преход акцентира склонността на Русия да одобри юана като аварийна валута, като последователно понижи зависимостта си от $ и еврото. Търговията в ренминби сред Русия и Китай означи забележителен растеж, като през 2022 година двустранната търговия доближи $185 милиарда.
По данни на Руската централна банка делът на съветските експортни заплащания, деноминирани в “токсични валути ” (долар и евро), е намалял до по-малко от половината, до момента в който делът на юана се е нараснал до 16%.
Raiffeisen, една от дребното западни банки, които резервират доста наличие в Русия, регистрира 9.6% нарастване на облагата до €867 милиона през първата половина на годината. Въпреки това Европейската централна банка упражни напън върху кредиторите под контрол, в това число Raiffeisen, да се изтеглят от Русия.
Raiffeisen интензивно изследва опциите за продажба или обособяване на съветския си бизнес, като подсигурява спазването на локалните и интернационалните разпореждания.
В по-широк подтекст делът на задграничните институции в съветските банкови активи понижа от 6.2% на 4.9% през 14-месечния интервал. ICBC, Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China отхвърлиха да разясняват тези събития.
Този разрастващ се сюжет илюстрира възходящото финансово въздействие на Китай в Русия в изискванията на геополитически промени и продължаващото приемане на юана като международна валута.
Източник: FT