Близките на жена в мозъчна смърт дариха бъбреците й, двама мъже са с нов шанс за живот
В нощта против Велика събота екипът на доцент Пламен Димитров извърши извънредно благородна задача. Лекарите от Клиниката по урология на УМБАЛ „ Александровска “ дадоха нов късмет за живот на двама пациенти. Те направиха сполучливи бъбречни трансплантации на мъже с тежка хронична бъбречна непълнота.
Донорът е 68-годишна жена от град Пловдив, изпаднала в мозъчна гибел. Трагичното положение е настъпило в резултат на неочакван мозъчен кръвоизлив. Въпреки тежкия миг, нейните близки взеха хуманното решение да дарят органите й. Това деяние разреши спасяването на други човешки животи в навечерието на огромния християнски празник.
Единият от избавените пациенти е 49-годишен мъж от София. Той е провеждал изтощително хемодиализно лекуване в продължение на три години. Вторият рецепиент е 41-годишен мъж от Свиленград. Той е бил на хемодиализа през последните две години. Тези двама мъже получиха късмет за качествено нов живот с помощта на трансплантацията.
Изборът на рецепиентите е изработен след прецизна оценка на шестима претенденти от листата на чакащите. Специалистите са избрали двамата пациенти с максимален % органна съгласуемост с донора. Този развой е сериозен за сполучливото приемане на новите органи от организма.
След привършване на оперативните интервенции, пациентите са настанени за възобновяване. Те се намират в Клиниката по анестезиология и интензивно лекуване на болничното заведение. Към момента тяхното положение е устойчиво. Лекарите регистрират доста положителни витални индикатори и естествена диуреза.
Екипът на УМБАЛ „ Александровска “ изрази своите откровени съболезнования към фамилията на умрялата жена. Медиците адмирират тяхното решение да оказват помощ на непознати в най-трудния за тях миг. Подобни бъбречни трансплантации демонстрират силата на човешката взаимност.
Това не е единственият случай на донорство в страната за последния интервал. Подобна обстановка бе записана скоро и в град Шумен. Там 48-годишна жена в мозъчна гибел избави трима души. Нейният черен дроб бе трансплантиран във Военномедицинска академия (ВМА). Бъбреците й бяха присадени на дами от Гълъбово и Стара Загора в „ Александровска “.
България поддържа дейна процедура при организирането на донорски обстановки. Най-често се избавят животи посредством трансплантации в основни лечебни заведения като „ Александровска “ и ВМА. Екипът на доцент Пламен Димитров е интернационално приет със своите триумфи в урологията. Те не престават да бъдат водещ център за бъбречни трансплантации в страната.
Успехът на тези интервенции зависи от бързата реакция на координаторите по донорство. Работата на екипите в интензивните отделения е основна за опазване на органите. Всяка сполучливо приключена процедура е огромна победа за българската медицина.




