В нощта на 3 януари и ранните часове на 4

...
В нощта на 3 януари и ранните часове на 4
Коментари Харесай

Предстои пикът на първия „звездопад“ за годината

В нощта на 3 януари и ранните часове на 4 януари астрономическите запалянковци могат да следят пика на първия " звездопад " за годината, написа в. " Дейли експрес ".

Метеорният поток Квадрантиди е деен от края на декември до втората седмица на януари. Максимумът му нормално е към 3 или 4 януари. В пика на метеорния поток могат да се следят сред 50 и 200 падащи звезди на час. Звездният дъжд се вижда най-добре от северното полукълбо.

За разлика от другите метеорни потоци, максимумът на които продължава към два дни, пикът на Квадрантидите трае единствено няколко часа. Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) е сред съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.За страдание небесният театър ще бъде помрачен от светлината на най-голямата суперлуна за 2018 година

Метеорният поток Квадрантиди дължи името си на " починалото " съзвездие Квадранс Муралис (Стенен Квадрант). То остава отвън листата със съзвездия, направен през 1922 година от Международния астрономически съюз.

Тъй като метеорният поток към този момент е кръстен на въпросното съзвездие, наименованието му остава непроменено. Влизащите в състава на Квадранс Муралис звезди са " разпределени " сред съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.Произходът на метеорния поток Квадрантиди остава мистерия за астрономите, само че се счита, че е обвързван с метеорита 2003 EH1.
Източник: novinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР