В Нидерландия се намира най-големият резерв на природен газ в

...
В Нидерландия се намира най-големият резерв на природен газ в
Коментари Харесай

Огромното газово находище, което Европа не може да използва

В Нидерландия се намира най-големият запас на природен газ в Европа. В един регион в Гронинген има задоволително необработен потенциал, с цел да размени огромна част от горивото, което Германия внасяше от Русия да вземем за пример.

Нидерландия обаче не желае и да чуе за апелите да изпомпва повече, даже когато Европа се приготвя за евентуално най-тежката си зима от Втората международна война насам.

Причината е, че сондажите са довели до серия от трусове и чиновниците не желаят да рискуват да провокират ответна реакция от страна на жителите, написа Bloomberg.

От град Грьонинген идват доставки на газ за Европа от 1963 година насам. Дори след половин век потребление на находището, там към момента има запаси от към 450 милиарда кубически метра газ за рандеман, на стойност към 1 трилион $. По-важно е, че има потенциал за рандеман на към 50 милиарда кубични метра годишно повече, в сравнение с сега, съгласно един от двамата съществени сътрудници, участващи в употребата Shell.

Местните поданици обаче твърдо считат, че Европа би трябвало да търси газ другаде. Някои от живеещите в региона споделят, че къщите им са превърнати в руини, поради честите трусове в региона.

Министърът на минното дело на Нидерландия счита, че е рисково да се продължи производството, само че че страната не може да пренебрегне страданието на други места в Европа. Липсата на газ " може да ни принуди да вземем това решение ".

Според калкулации на Shell спомагателният поток, който може да бъде включен съвсем незабавно, ще бъде повече от задоволителен, с цел да размени 46-те милиарда кубически метра, импортирани от Германия от Русия предходната година.

Логично е и Германия да удължи живота на нуклеарните си централи, в случай че се нуждае от повече сила, считат някои специалисти от Нидерландия. Германия е подготвена за сходен ход, само че той би бил поврат в политиката на страната, в случай че бъде прибавен. Правителството разгласи, че две уреди, планувани за закриване, ще работят и след тази година, в случай че е належащо.

Според еврокомисаря Тиери Бретон Нидерландия би трябвало да преразгледа решението си за неизползване на потенциала на Грьонинген.

Грьонинген записва първите леки земетресения през 1986 година Оттогава е имало стотици трусове. Едно от тях с магнитуд 3,6 удари провинцията през 2012 година, което докара до хиляди имуществени вреди. Над 3300 здания са били разрушени в региона от 2012 година насам, тъй като земетресенията са ги създали рискови за употреба. От 2014 година държавното управление на  Нидерландия наложи все по-строги ограничавания върху употреба на находището там и добивът спадна от 54 милиарда кубически метра през 2013 година до предстоящите 4,5 милиарда кубически метра тази година.

Властта в страната търпи голям брой обвинявания, че държавното управление е безразлично към недоволствата на хората в региона и тихомълком събира доходи. Секторът е донесъл обща облага от 422 милиарда $, от които страната е получила 363,7 милиарда евро през последните 60 години, съгласно вестник Het Financieele Dagblad.

Правителството към този момент е платило 1,65 милиарда евро обезщетения, дружно с Nederlandse Aardolie Maatschappij, Shell и Exxon Mobil Corp. Това обаче е дребна част от средствата, които жителите желаят.

Вместо да усили производството на газ, Нидерландия отстрани рестриктивните мерки за електроцентралите, работещи с въглища, в интерес на енергийната сигурност, следвайки образеца на други членки на Европейски Съюз. Страната удвои потенциала за импорт на полутечен природен газ и напълнените газови складове, с цел да подсигурява, че са цялостни на 80% преди зимата.

На фона на натиска, доста поданици на Грьонинген се приготвят държавното управление да анулира решението си и в последна сметка да усили производството.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР