В най-новата ни история няма друг случай като този с

...
В най-новата ни история няма друг случай като този с
Коментари Харесай

По 3000 лв. вземал от затворници шефът им, за да ги уреди на работа. Сега ще лежи в съседна килия

В най-новата ни история няма различен случай като този с Николай Кюпарски - ще търка наровете във врачанския затвор 4 години и 6 месеца

Случвало се е шефове на затвори или надзиратели да нарушат закона, да бъдат наказани и да се окажат зад решетките. Но в най-новата ни история няма различен случай като този с Николай Кюпарски, който освен бе наказан дейно, само че ще излежи присъдата си от 4 години и 6 месеца в затвор край Враца, в който години наред бе шеф.

Кюпарски се опита да предотврати пребиваването си под един покрив с досегашните си подопечни от затворническото общежитие в керамичната фабрика. Веднага след окончателното потвърждаване на присъдата му той
подаде молба

за пренасяне

в различен затвор

Изтъкна и претекст - адресната му регистрация е в Асеновград. От основната дирекция за осъществяване на наказванията не почетоха молбата му с аргумента, че в случай че Кюпарски въобще бъде изместен, би трябвало да е в пандиза в Пазарджик. Но познаващият добре изискванията на местата за отнемане от независимост мъж отхвърли да търка наровете там.

Все отново Кюпарски надали ще излежи присъдата си в килиите край керамичната фабрика, където изискванията са мизерни.

“Министерството на правораздаването счита да затвори затворническото общежитие, тъй като от дълго време не дава отговор на европейските правила за пандизчии с по-лек режим ”, разгласи при скорошното си посещаване във Враца зам.-министърът на правораздаването проф. Николай Проданов.

Най-вероятно някогашният началник в същото това общежитие ще се нанесе в килия в главната постройка на Врачанския затвор. Там преди няколко години бе осъществен главен ремонт и изискванията към този момент са съвсем европейски.

Николай Кюпарски бе

задържан поради

корупция

след акция на ДАНС през ноември 2015 година - на работното му място като старши контрольор и шеф на група за обществена активност и възпитателна работа в затворническото общежитие от открит вид при керамичната фабрика.

Заедно с Кюпарски бе закопчан и някогашният пандизчия Георги Борисов, който съгласно обвиняването бил помощник на някогашния си началник в приемането на подкупи.

Като началник на затворническото общежитие за наказани с по-леки присъди Кюпарски имал право да изготвя и внася мнения в комисия към пандиза за смяна на статута на лишените от независимост, както и за изпращането им на работа. Когато се трудят, пандизчиите понижават размера на наказването си - 2 работни дни се равняват на 3 от присъдата.

Според звеното “Антикорупция ” на Софийската градска прокуратура, злоупотребявайки със служебното си състояние и благодарение на съучастника си Георги Борисов, Кюпарски се свързвал с близки на пандизчии и желал от тях по 3000 лева, с цел да ги включи в работните групи.

Парите пък се

превеждали по

сметка на

Георги Борисов

посредством система за бързи разплащания. Шефът на общежитието в керамичната фабрика получил по този метод 6000 лева от изнудвани родственици на двама пандизчии, преди да бъде разкрита схемата му. При акцията в служебния кабинет на Кюпарски проверяващите

разкрили и

нелегално

държани

муниции,

поради което той се снабди с още едно обвиняване. След много премеждия през май 2016 година делото против някогашния шеф бе поето от съдията в окръжния съд Петя Вълчева. Тя беше третата съдийка, на която се падна горещият картоф при инцидентното систематизиране - преди нея други две си направиха отказ поради познанството си с Кюпарски и взаимната им работа в закрита по-късно комисия.

В последна сметка Кюпарски получи ефикасна присъда от 4 години и 6 месеца при общ режим, ще би трябвало да заплати и6000 лева санкция. Лишиха го и от право да заема държавна служба за 6 години. 3-годишна присъда получи и някогашният пандизчия Георги Борисов.

Според юристите на Кюпарски делото против него е било опорочено през цялото време. Обвинението пренебрегнало обстоятелства, които са могли доста да понижат присъдата му или да го оправдаят.

“Много от показаните от следствието и прокуратурата доказателства не бяха нито задоволителни за неоправдателна присъда, нито отговаряха изцяло на признатите условия - настояват бранителите. - В много свидетелски показания имаше очебийни несъгласия, които съдът подцени. Поискахме на процеса събирането на спомагателни доказателства, които по неоспорим метод да дефинират виновността на Кюпарски, само че това не бе направено в задоволителна степен. Разследването пък бе лимитирано в избран кръг и най-после Кюпарски се трансформира в изкупителна жертва. ”

За Кюпарски обаче сегашният конфликт с правораздаването не е първият. Той един път

бе уволнен като

зам.-шеф на

пандиза

при започване на 2000 година дружно с началника си Данаил Николов по времето на министър Васил Гоцев. Тогава двамата бяха упрекнати, че са употребявали непозволено труда на пандизчиите за частни поръчки след инспекция на комисия от правосъдното министерство.

Обвиненията против него обаче не устояха в съда и няколко години по-късно Кюпарски още веднъж се върна на работа в зандана край Враца.

По-късно Данаил Николов става юрист и през 2016 година към този момент е бранител по делото за корупция на някогашния си заместител и съизвършител.

Пак при започване на 2000 година тогавашният областен прокурор Светла Генова подава оставката си и също се посвещава на сполучлива адвокатска процедура. Арестуваният 15 година по-късно Кюпарски търси точно нея за бранител, откакто е упрекнат във вземането на подкупи от близки на пандизчии. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР