В навечерието на Световния ден на водата, ВиК – Варна

...
В навечерието на Световния ден на водата, ВиК – Варна
Коментари Харесай

ВиК - Варна: Не ползвайте ваната - само душ

В навечерието на Световния ден на водата, " ВиК – Варна " слага началото на първата в страната огромна осведомителна акция за рационално и отговорно прилагане на този естествен запас, заяви през днешния ден на конференция шефът на сдружението инж. Веселин Русев. Инициативата ще премине под мотото: " Водата е подарък! Запази я! ". 

Варненска област не е измежду тежко засегнатите от безводието, само че хората би трябвало да се научат да не пилеят ресурсите, уточни Русев. По думите му акцията е ориентирана към безусловно всички поданици на района – семейства, компании, бизнес, деца, възпитаници, студенти. Русев акцентира, че апелът е не да се пести водата, а да се употребява целеустремено.

В специфична листовка са посочени 14 метода за понижаване на разноските. Сред тях са да не се мият колите и да се поливат градините с питейна вода, да не се пускат пералня или съдомиялна, цялостни на половина, да не се употребява вана, а душ.

Специален акцент в границите на акцията ще бъдат и мокрите кърпички. Тяхното място не е в канализацията, акцентира зам.-управителят на сдружението Яна Маринова. Тя добави, че попаднат ли там, мокрите кърпички не се разтварят, а затрудняват оборудванията на ВиК и водят до повреди. Така експлоатационните разноски на сдружението се усилват, а хората стоят без вода.

За развиването на самодейността " Водата е подарък! Запази я! " ще бъде потърсена поддръжката и на кметовете на общини в района. По думите на Русев концепцията е хората да спрат да поливат с питейна вода, каквато е всеобщата процедура. Басейните не са толкоз сериозен проблем, тъй като те се пълнят един път и по-късно се поддържат, изясни специалистът.

По думите му трагични са разноските за градините със зеленчуци или с райграс.

Заради проблемите със засушаването " ВиК " подема още една превантивна акция, обвързвана с профилактиката на сондажите, които зареждат дребни обитаеми места в района, сподели още Русев. По думите му тя ще е ориентирана най-много към южната част на региона - общините Дългопол, Долни чифлик, Провадия и Вълчи дол. Тези сондажи не се употребяват от 50-60 години, затлачени са, а помпите и другите уреди са изгнили или разграбени, добави Русев. 

Дружеството към този момент е почнало да подменя довеждащи водопроводи до обитаеми места, планувано е и създаване на нови, както и ремонт на помпи и други уреди. За да бъдат рехабилитирани сондажите и системите ще са нужни сред 17 и 20 милиона лв., добави Русев. За задачата сдружението търси поддръжка от страната, като прави плановете изцяло безплатно.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР