В НАТО има все повече проблеми заради доставките за Украйна.

...
В НАТО има все повече проблеми заради доставките за Украйна.
Коментари Харесай

“Това е бездънна яма”. С какъв проблем се сблъскаха в НАТО

В НАТО има от ден на ден проблеми поради доставките за Украйна. Много западни страни, които наводниха Киев с оръжие, се сблъскаха с дефицит на артилерийски муниции. За идния " снаряден апетит " - в материала.

Дефицитен материал

Вече съвсем 10 месеца западните оръжия текат в Украйна в безконечен поток. Страните от НАТО запращат там от ден на ден военна техника. Въпреки това, в Европа и Съединени американски щати все по-често показват подозрения по отношение на целесъобразността на спомагателна помощ.

Залогът върху обединената въздушна мощност изигра жестока смешка: Брюксел и Пентагонът, както се оказа, не са разчитали на борби с всеобщо потребление на артилерия и бронирани транспортни средства.

Особено безпокойствие измежду политиците и военните провокира колосалното ползване на муниции от украинска страна. Лъвският дял от западните доставки е артилерията от най-често срещания натовски диаметър от 155 милиметра. Киев получи стотици теглени американски гаубици M777, френски самоходни оръдия “Цезар ”, немски самоходни оръдия ПзХ-2000, шведски системи “Арчър ” и впрочем. Всичко това се употребява интензивно на фронта, което води до изхабяване на оборудването, а също по този начин изисква непрекъснато и непрестанно доставяне със снаряди. Запасите на НАТО обаче надалеч не са безкрайни.

Германците са измежду първите, които бият паника. Вестник “Велт ” пресметна, че артилерийските снаряди на Бундесвера ще са задоволителни за най-много няколко дни интензивни военни дейности. Няма да е допустимо бързо да се компенсират загубите: отбранителната промишленост просто не е настроена към всеобщо произвеждане на муниции с диаметър 155 мм.

Ситуацията се утежнява от дефицита на първични материали. Германия внася от Китай памучна вата, нужна за производството на снаряди, а при започване на декември по незнайни аргументи КНР забави изпращането на следващата партида. Нещо повече, Бундесверът призна, че през последните месеци времето за осъществяване на тези поръчки се е утроило.

Липсата на средства също пречи на решаването на казуса. През декември немският министър на финансите Кристиан Линднер отхвърли искане на министъра на защитата Кристина Ламбрехт да отпусне пари за муниции. Официалната причина са " комплицирани бюрократични процедури ".

Увеличаване на производството

Американците предадоха на Киев милион 155-мм снаряди. Армейските хранилища на Пентагона бяха видимо опразнени. В резултат на това през ноември в Киев бяха изпратени едвам 21 000 снаряда за гаубици M777, макар че през лятото прехвърляха от 75 000 до 120 000 на месец.

„ Усилията на администрацията на Байдън разкриват два съществени казуса за националната сигурност: незадоволителното доставяне с муниции и компликациите, пред които е изправен военно-промишленият комплекс заради бързото увеличение на производството на сериозни артикули. За страдание, промишлеността беше незадоволително финансирана от десетилетия и това докара до недостиг “, акцентира американското издание “Нешънъл Интерест.

По-рано “Уолстрийт Джърнъл ” заяви, че към 100 000 снаряда за ВСУ ще бъдат закупени от Южна Корея. Вашингтон схваща, че това е единствено краткотраен вид: самият Сеул се нуждае от муниции, с цел да обезврежда артилерийската опасност от КНДР.

Съединени американски щати се пробват незабавно да поправят обстановката. Наскоро Пентагонът направи две държавни поръчки за 155 мм муниции. Нови индустриални линии ще бъдат открити в Тексас и Охайо.

Американската войска даде обещание до пролетта да доближи 20 хиляди снаряда на месец, до 2025 година - до 40 хиляди. Не е ясно обаче до каква степен това ще помогне на ВСУ, които изстрелват към 10 хиляди снаряда натовски диаметър дневно. Руската артилерия по цялата линия на фронта изразходва приблизително три пъти повече.

Преосмисляне на метода

Изчерпване на запасите беше регистрирано и във Франция, Италия и Англия. Въпреки това Лондон, съгласно “Гардиън ”, скоро ще изпрати стотици хиляди артилерийски муниции в Киев - по контракт за 250 милиона лири.

Ще бъдат предадени и ракетни системи и зенитни оръдия. В същото време министър председателят Риши Сунак инструктира чиновници да оценят хода на украинския спор и ролята на английската поддръжка. С други думи, той подреди финансов одит на средствата, вложени във ВСУ.

„ Общата наклонност се трансформира, защото предлагането на скъпи оръжия не е безпределно ", споделя Алексей Подберезкин, шеф на Центъра за военни и политически проучвания на МГИМО. „ Един снаряд коства хиляди долари. И те се харчат по-бързо, в сравнение с се създават. Доставките, да речем, са задоволителни за артилерийски батальон за седмица-две. А междинният цикъл на тяхното произвеждане е към година.

В изискванията на недостиг в НАТО взеха решение да предадат 105-мм гаубици вместо 155-мм гаубици. Тези леки оръдия, създадени през 50-те години на предишния век, са надалеч по-слаби от актуалните оръдия. Обхватът им е не повече от 10 километра. Това значи, че артилерийските екипи на ВСУ ще би трябвало да се приближат доста покрай линията на прикосновение - под компактен ответен огън.

Разбира се, както означават анализаторите, в случай че НАТО съществено навие пружините на личната си отбранителна промишленост, няма да има недостиг на муниции. Но това ще отнеме доста време.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване " Рефлексии " и ще преживеете прелестни мигове с музиката на Барока: https://www.youtube.com/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР