Доц. Христо Попов: Най-сигурното място в Лос Анджелис за българските съкровища в момента е музеят Вила Гети“
В сегашния миг допустимо най-сигурното място на територията на Лос Анджелис, където може да бъдат нашите съкровища, е тъкмо музеят " Вила Гети “ поради метода, по който е построен и стандартите, които се съблюдават за сигурност. Това е допустимо най-сигурното място, сподели пред Българска телеграфна агенция доцент Христо Попов, шеф на Националния археологически институт с музей-БАН (НАИМ-БАН).
„ През последната една седмица вниманието на цялата наша общност е фокусирано върху един проблем, който породи на Западното крайбрежие на Съединени американски щати. Всички знаем за огромните пожари, които, за жалост, се случиха в Лос Анджелис и към момента не са дефинитивно потушени. Това, което провокира една по-емоционална реакция в българското общество, е събитието, че в този миг в Лос Анджелис, във " Вила Гети “, се намира една извънредно представителна галерия от тракийски съкровища – „ Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция “, сподели доцент Христо Попов.
Той напомни, че подготовката на изложбата лишила повече от седем години. „ Аз, в качеството си на шеф на Националния археологически институт и като човек, който толкоз години е работил за тази експозиция, познавам в елементи и самата галерия, и събитията с нейното експониране, и метода, по който това е направено - всички елементи, свързани с ограниченията за сигурност, които са взети и са общо взето общоприета процедура за всяка една огромна интернационална галерия “, акцентира шефът на НАИМ-БАН.
„ Ако някой познава добре протоколите за реакция в такава спешна обстановка, това сме ние. Една сходна обстановка, несъмнено, че не е приятна, само че в договорите е отразена – при положение на пожар, на земетресение, при положение на наводняване “, добави доцент Попов.
МЕРКИТЕ ЗА СИГУРНОСТ
„ Със сигурност ограниченията, които са подхванати, са по най-високите стандарти. Не единствено от позиция на това, че България има един забележителен опит през последните 50 години в правене на интернационалните изложения “, сподели доцент Попов. Той означи, че изложбите, свързани с тракийското завещание, стартират още през 60-те години на предишния век. Плюс това е една отработена процедура през годините, като генерации музейни служащи са свързани с нея и имат голям опит в правенето на такива изложения.
„ От друга страна – нашият сътрудник " Вила Гети “, също е институция, която е пример за стандарт в музейното дело в доста връзки. И не на последно място, бих споделил е на едно от първите позиции точно във връзка с ограниченията за сигурност. Начинът, по който е построена вилата, самият музей е изработен по най-високите международни стандарти. И бих споделил, че в България няма музей, който да е построен по толкоз положителни стандарти от позиция на ограниченията за сигурност – двойни стени, модерни средства за противопожарна сигурност, те самите разполагат с огромни ресурси от вода, в случай че се наложи, не дай Боже, да бъдат употребявани “, сподели шефът на НАИМ-БАН.
Той уточни, че вентилационни системи са по този начин построени, че да не разрешават на дима да влезе вътре в постройките. „ Всеки ден получаваме мониторинг от ежедневните визити, които се вършат от оторизирани екипи в постройката – консерватори, реставратори, музейни експерти, директно свързани с изложбата, които се твърдят в положението на предметите и то е допустимо най-хубавото. Отчетите демонстрираха ясно, че даже влажността на въздуха там сега е в нормите “, изясни доцент Попов.
" ВИЛА ГЕТИ " НЕ Е ЗАСЕГНАТА ОТ ПОЖАРИТЕ
" Вила Гети “ не е наранена от пожарите, акцентира той. „ Да не забравяме, че там се съхраняват освен български съкровища. Освен Панагюрското богатство, там са Вълчитрънското златно богатство и една огромна част от Рогозенското богатство, находките от Голямата Косматка в Казанлък и доста други експонати, които са емблематични за тракийското културно завещание. Да не забравяме също експонати от Гърция и Румъния, които също са част от тази галерия. Там се намират и сбирките на " Вила Гети “, означи шефът на НАИМ-БАН.
Доц. Попов описа, че вилата е на два етажа, всеки от тях с по четири крила. Нашата галерия се намира единствено в едно крило на втория етаж. Т.е. цялата друга повърхност е заета от голямо количество експонирани шедьоври на античното културно завещание от сбирките на музея и гостуващи други институции, измежду които e и Лувърът. Разбира се, че сигурността им е безспорен приоритет и за вилата, и за управляващите. Непрекъснато има дежурящи екипи на територията на вилата и в непосредствена непосредственост на противопожарната команда на Лос Анджелис, както и екипи на самия музей, изясни той.
„ В момента е запечатан музеят - това е безусловно разбираемо, като датите се трансформират. Първоначално бе оповестено, че ще бъде затворен до 13 януари, сега е затворен до 20-и. Но сигурно тези дати ще се трансформират, защото пожарите на този стадий към момента не са овладяни, битката с тях продължава. Докато към момента не е ясно, че обстановката там е под надзор, предвид на ограниченията за сигурност, обстановката ще остане по този начин “, изясни още доцент Христо Попов.
НЯМА НУЖДА ОТ ПРЕМЕСТВАНЕ НА АРТЕФАКТИТЕ
В момента самият музей и залите - една по една, са запечатани. Музеят като подобен е запечатан и там от време на време се влиза от екипи, които са оторизирани за това. В момента, от позиция на сигурност, мястото, на което са ситуирани, е най-хубавото. Българските артефакти не са местени и не е имало експлицитна нужда да бъдат местени, изясни шефът на НАИМ-БАН.
Той означи, че пожарите и земетресенията, за жалост, не са необичайност на територията на Лос Анджелис и Калифорния, като ограниченията за сигурност при сходни обстановки са високи.
ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА ДАТИТЕ ЗА ПОКАЗВАНЕ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА
Първоначално бе оповестено, че изложбата „ Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция “ ще остане в музея „ Вила Гети " в Лос Анджелис до 3 март. Възможно е тази дата да бъде изместена.
В момента сме всеки ден в контакт с управлението на музея. Това, което сме се разбрали между тях, е, че когато дефинитивно бъдат потушени пожарите, успокои се ситуацията в Лос Анджелис, което се надявам да се случи на в границите на една-две седмици, сигурно ще бъде подложен и въпросът за предоговаряне на датите за проявление на експозицията, изясни доцент Попов.
„ На мен ми е доста болно за самия план. Какво ли не му се случи – пандемия от КОВИД-19, отсрочване поради други изложения, сега и това. Хората, с които контактувам професионално, споделят какъв брой огромен е триумфът на изложбата в първите два месеца след нейното разкриване. На мен ми е болно за нашата общественост в Лос Анджелис. Получих някои писма от българи, на които им беше тъжно, че сега музеят е недосегаем. Разбира се, че в една такава покруса, която се случва сега на територията на Лос Анджелис, преди всичко е сигурността на хората. От друга страна, дано да забележим по какъв начин можем да продължим напред предвид на най-хубавото, което да бъде направено и за изложбата, и за хората “, сподели той.
ЗАСТРАХОВКИТЕ
Доц. Христо Попов акцентира, че всички артефакти в изложбата са застраховани. По думите му това е общоприета процедура. „ Те няма по какъв начин да изоставен територията на страната, без да са застраховани. Това не може да се случи. И по нашето законодателство един артефакт не може да излезе от музей без застраховка, даже и на територията на страната, сред два музея в София. За да излезе от територията на музея, всеки артефакт би трябвало да бъде застрахован “, изясни той. Доц. Попов означи, че всичките артефакти в Лос Анджелис, които са от 14 български музея, са застраховани по най-високи стандарти. Включително със застраховка на американските управляващи.
БЪЛГАРСКИТЕ СЪКРОВИЩА СА ПРЕЖИВЕЛИ И ДРУГИ КАТАКЛИЗМИ
„ Ако се върнем обратно във времето, за жалост, това не е първият прелом, през който българска галерия минава. Слава Богу, сполучливо “, означи доцент Попов.
Той напомни, че преди 30 години, през 1995 година, има едно доста опустошително земетресение в Кобе, Япония, което по оценки на самата японска страна е едно от най-опустошителните на територията й. Тогава северната част на страната е доста тежко наранена - Йокохама, Киото, Кобе. И тъкмо по това време българска галерия на тракийска тема тъкмо с най-емблематичните съкровища е в Йокохама и би трябвало да пътува за Кобе. „ Някои от тях през днешния ден вземат участие в изложбата във „ Вила Гети “. И в действителност 7,2 по Рихтер се случиха и на българските екипи, които трябваше да реалокират изложбата от Йокохама в Кобе. Те претърпяха този смут на място дружно със самата галерия, която беше в зоната на земетресението. Но тъкмо с помощта на стандартите, които се съблюдават, на ограниченията, които нормално са неразделна част от всяка една галерия, нищо неприятно не се случи на самите експонати. Те се прибраха наред от Япония в България “, изясни доцент Попов.
Както Българска телеграфна агенция писа, изложбата „ Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция “, която изследва културните връзки сред траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея „ Гети “ в Лос Анджелис при започване на ноември предходната година. Експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 година, включва над 200 предмета, измежду които изобретателно направени железни произведения от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други творби на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други антични култури в Средиземноморието и оттатък него.
„ През последната една седмица вниманието на цялата наша общност е фокусирано върху един проблем, който породи на Западното крайбрежие на Съединени американски щати. Всички знаем за огромните пожари, които, за жалост, се случиха в Лос Анджелис и към момента не са дефинитивно потушени. Това, което провокира една по-емоционална реакция в българското общество, е събитието, че в този миг в Лос Анджелис, във " Вила Гети “, се намира една извънредно представителна галерия от тракийски съкровища – „ Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция “, сподели доцент Христо Попов.
Той напомни, че подготовката на изложбата лишила повече от седем години. „ Аз, в качеството си на шеф на Националния археологически институт и като човек, който толкоз години е работил за тази експозиция, познавам в елементи и самата галерия, и събитията с нейното експониране, и метода, по който това е направено - всички елементи, свързани с ограниченията за сигурност, които са взети и са общо взето общоприета процедура за всяка една огромна интернационална галерия “, акцентира шефът на НАИМ-БАН.
„ Ако някой познава добре протоколите за реакция в такава спешна обстановка, това сме ние. Една сходна обстановка, несъмнено, че не е приятна, само че в договорите е отразена – при положение на пожар, на земетресение, при положение на наводняване “, добави доцент Попов.
МЕРКИТЕ ЗА СИГУРНОСТ
„ Със сигурност ограниченията, които са подхванати, са по най-високите стандарти. Не единствено от позиция на това, че България има един забележителен опит през последните 50 години в правене на интернационалните изложения “, сподели доцент Попов. Той означи, че изложбите, свързани с тракийското завещание, стартират още през 60-те години на предишния век. Плюс това е една отработена процедура през годините, като генерации музейни служащи са свързани с нея и имат голям опит в правенето на такива изложения.
„ От друга страна – нашият сътрудник " Вила Гети “, също е институция, която е пример за стандарт в музейното дело в доста връзки. И не на последно място, бих споделил е на едно от първите позиции точно във връзка с ограниченията за сигурност. Начинът, по който е построена вилата, самият музей е изработен по най-високите международни стандарти. И бих споделил, че в България няма музей, който да е построен по толкоз положителни стандарти от позиция на ограниченията за сигурност – двойни стени, модерни средства за противопожарна сигурност, те самите разполагат с огромни ресурси от вода, в случай че се наложи, не дай Боже, да бъдат употребявани “, сподели шефът на НАИМ-БАН.
Той уточни, че вентилационни системи са по този начин построени, че да не разрешават на дима да влезе вътре в постройките. „ Всеки ден получаваме мониторинг от ежедневните визити, които се вършат от оторизирани екипи в постройката – консерватори, реставратори, музейни експерти, директно свързани с изложбата, които се твърдят в положението на предметите и то е допустимо най-хубавото. Отчетите демонстрираха ясно, че даже влажността на въздуха там сега е в нормите “, изясни доцент Попов.
" ВИЛА ГЕТИ " НЕ Е ЗАСЕГНАТА ОТ ПОЖАРИТЕ
" Вила Гети “ не е наранена от пожарите, акцентира той. „ Да не забравяме, че там се съхраняват освен български съкровища. Освен Панагюрското богатство, там са Вълчитрънското златно богатство и една огромна част от Рогозенското богатство, находките от Голямата Косматка в Казанлък и доста други експонати, които са емблематични за тракийското културно завещание. Да не забравяме също експонати от Гърция и Румъния, които също са част от тази галерия. Там се намират и сбирките на " Вила Гети “, означи шефът на НАИМ-БАН.
Доц. Попов описа, че вилата е на два етажа, всеки от тях с по четири крила. Нашата галерия се намира единствено в едно крило на втория етаж. Т.е. цялата друга повърхност е заета от голямо количество експонирани шедьоври на античното културно завещание от сбирките на музея и гостуващи други институции, измежду които e и Лувърът. Разбира се, че сигурността им е безспорен приоритет и за вилата, и за управляващите. Непрекъснато има дежурящи екипи на територията на вилата и в непосредствена непосредственост на противопожарната команда на Лос Анджелис, както и екипи на самия музей, изясни той.
„ В момента е запечатан музеят - това е безусловно разбираемо, като датите се трансформират. Първоначално бе оповестено, че ще бъде затворен до 13 януари, сега е затворен до 20-и. Но сигурно тези дати ще се трансформират, защото пожарите на този стадий към момента не са овладяни, битката с тях продължава. Докато към момента не е ясно, че обстановката там е под надзор, предвид на ограниченията за сигурност, обстановката ще остане по този начин “, изясни още доцент Христо Попов.
НЯМА НУЖДА ОТ ПРЕМЕСТВАНЕ НА АРТЕФАКТИТЕ
В момента самият музей и залите - една по една, са запечатани. Музеят като подобен е запечатан и там от време на време се влиза от екипи, които са оторизирани за това. В момента, от позиция на сигурност, мястото, на което са ситуирани, е най-хубавото. Българските артефакти не са местени и не е имало експлицитна нужда да бъдат местени, изясни шефът на НАИМ-БАН.
Той означи, че пожарите и земетресенията, за жалост, не са необичайност на територията на Лос Анджелис и Калифорния, като ограниченията за сигурност при сходни обстановки са високи.
ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА ДАТИТЕ ЗА ПОКАЗВАНЕ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА
Първоначално бе оповестено, че изложбата „ Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция “ ще остане в музея „ Вила Гети " в Лос Анджелис до 3 март. Възможно е тази дата да бъде изместена.
В момента сме всеки ден в контакт с управлението на музея. Това, което сме се разбрали между тях, е, че когато дефинитивно бъдат потушени пожарите, успокои се ситуацията в Лос Анджелис, което се надявам да се случи на в границите на една-две седмици, сигурно ще бъде подложен и въпросът за предоговаряне на датите за проявление на експозицията, изясни доцент Попов.
„ На мен ми е доста болно за самия план. Какво ли не му се случи – пандемия от КОВИД-19, отсрочване поради други изложения, сега и това. Хората, с които контактувам професионално, споделят какъв брой огромен е триумфът на изложбата в първите два месеца след нейното разкриване. На мен ми е болно за нашата общественост в Лос Анджелис. Получих някои писма от българи, на които им беше тъжно, че сега музеят е недосегаем. Разбира се, че в една такава покруса, която се случва сега на територията на Лос Анджелис, преди всичко е сигурността на хората. От друга страна, дано да забележим по какъв начин можем да продължим напред предвид на най-хубавото, което да бъде направено и за изложбата, и за хората “, сподели той.
ЗАСТРАХОВКИТЕ
Доц. Христо Попов акцентира, че всички артефакти в изложбата са застраховани. По думите му това е общоприета процедура. „ Те няма по какъв начин да изоставен територията на страната, без да са застраховани. Това не може да се случи. И по нашето законодателство един артефакт не може да излезе от музей без застраховка, даже и на територията на страната, сред два музея в София. За да излезе от територията на музея, всеки артефакт би трябвало да бъде застрахован “, изясни той. Доц. Попов означи, че всичките артефакти в Лос Анджелис, които са от 14 български музея, са застраховани по най-високи стандарти. Включително със застраховка на американските управляващи.
БЪЛГАРСКИТЕ СЪКРОВИЩА СА ПРЕЖИВЕЛИ И ДРУГИ КАТАКЛИЗМИ
„ Ако се върнем обратно във времето, за жалост, това не е първият прелом, през който българска галерия минава. Слава Богу, сполучливо “, означи доцент Попов.
Той напомни, че преди 30 години, през 1995 година, има едно доста опустошително земетресение в Кобе, Япония, което по оценки на самата японска страна е едно от най-опустошителните на територията й. Тогава северната част на страната е доста тежко наранена - Йокохама, Киото, Кобе. И тъкмо по това време българска галерия на тракийска тема тъкмо с най-емблематичните съкровища е в Йокохама и би трябвало да пътува за Кобе. „ Някои от тях през днешния ден вземат участие в изложбата във „ Вила Гети “. И в действителност 7,2 по Рихтер се случиха и на българските екипи, които трябваше да реалокират изложбата от Йокохама в Кобе. Те претърпяха този смут на място дружно със самата галерия, която беше в зоната на земетресението. Но тъкмо с помощта на стандартите, които се съблюдават, на ограниченията, които нормално са неразделна част от всяка една галерия, нищо неприятно не се случи на самите експонати. Те се прибраха наред от Япония в България “, изясни доцент Попов.
Както Българска телеграфна агенция писа, изложбата „ Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция “, която изследва културните връзки сред траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея „ Гети “ в Лос Анджелис при започване на ноември предходната година. Експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 година, включва над 200 предмета, измежду които изобретателно направени железни произведения от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други творби на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други антични култури в Средиземноморието и оттатък него.
Източник: petel.bg
КОМЕНТАРИ