В наскоро публикувана научна статия изследователски екип твърди, че маските

...
В наскоро публикувана научна статия изследователски екип твърди, че маските
Коментари Харесай

Нова теория: с маска неусетно можем да изградим имунитет |

В неотдавна оповестена научна публикация проучвателен екип твърди, че маските могат да спомогнат за създаване на имунитет, съобщава 

Във влака, в рейса или на работа: предпазването на устата и носа сега е неделима част от всекидневието ни. Доказано е, че маските защищават от ковид, защото задържат огромна част от вирусите, които отделяме, когато приказваме, кашляме или кихаме.

Маските обаче не защищават на 100 %. Капчици, съдържащи вируса, може да обхванат на открито с дъха ни, макар предпазването на устата и носа. Според нова научна доктрина, неотдавна показана в New England Journal of Medicine, този на пръв взор плашещ сюжет може да има изрично преимущество.

Учените считат, че малко количество патогени, поети от събеседника ви могат да доведат до лека или безсимптомна зараза, само че че имунната реакция на тялото е задоволително мощна, с цел да се развие имунитет против вируса. Така маските могат да основат един тип жива ваксина, сочи теорията на Моника Ганди и Джордж Ръдърфорд от Калифорнийския Университет в Сан Франциско.

Теорията, че малко количество патогени води до леко протичане на заболяването и все пак на мощна имунна реакция не е изцяло нова.

Преди появяването на имунизацията за едра шарка се е употребила така наречен вариолация - първата ваксина в историята на медицината. Лекарите ползвали малко количество секреция от пъпките на хора с едра шарка върху кожата на здрави. Това водело до сравнителни леко превозване на заболяването и създаване на имунитет при здравия човек. Но, защото това лекуване нямало изключително предвидими резултати, и от време на време водело до тежко, постоянно и съдбовно развиване на заболяването, то било отстранено с въвеждането на имунизацията.

Как количеството вирус се отразява на протичането на COVID-19 при хората към момента не се знае. Според Бринкман това се знае само при проучвания с животни. Проучване на хамстери потвърждава, че животните се заразяват в друга степен според от количеството вируси на които са изложени. Подобно изследване с хора е мъчно да се организира заради етически аргументи.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР