Димо Дренчев: Имаме огромен брой общини без канализация, ама ще инвестираме милиарди в 48 държави в Африка – що за логика?!
В Народното събрание беше признат законопроекта за одобрение на промените от съглашението за основаване на Европейска банка за възобновяване и развиване , с което разрешават управителния съвет на банката да дефинира финансова адекватност, каквато той реши . Това оповестиха от Политическа партия „ Възраждане “.
„ Променяйки първия член, ние ще разгадаем на Европейската банка за възобновяване и развиване да оперира във всичките страни от Субсахарска Африка. Ако някой не знае, това са общо 48 страни, с население от съвсем милиард и половина, освен това – това е и най-бързо растящото и оскъдно население в света. Ресурса, с който разполага Европейската банка за възобновяване и развиване, въобще не е изобилен, и доколкото в България към момента имаме голям брой от общините, които нямат даже канализация, имаме да построяваме инфраструктура, имаме да вършим зелен преход, имаме потребност от прекалено много разноски, смятам че е безусловно нецелесъобразно ние да насочваме този запас към Африка, където той може да потъне безусловно умерено без да остане нищо за Европа “ , сподели националният представител от „ Възраждане “ Димо Дренчев на среща с жители в Перник.
Според него по този начин поднесен текста в промените гласи, че съветът на шефовете на банката открива и поддържа подобаващи предели във връзка с индикаторите за финансова адекватност , с цел да отбрани финансовата непоклатимост и резистентност на банката.
„ На мен ми се коства, че с това ние им разписваме един празен чек, доколкото не слагаме някакъв низък предел на тази финансова адекватност, ние не споделяме какъв брой % от капитала би трябвало те да оставят като запас и какво може да бъде тяхното решение. Ние би трябвало да гласуваме решение, което включва някакъв низък предел за тези запаси, под който те да не могат да паднат, тъй като другояче рискуваме безусловно законно с решение на Съвета на шефовете на тази банка, те да създадат някакви нелепости. Истината е, че нашият дял в нея е под един %, ние имаме 0,8% – т.е. не можем да влияем по никакъв метод на това, което вземат решение, само че въпреки всичко това са доста пари за страна, като България – сумата е 240 милиона евро. Затова не подкрепихме това “ , добави още Димо Дренчев.