В началото на 1. клас да има тестове за нивото на владеене на български език, обяви министър Вълчев
В началото на 1. клас да има проби за равнището на притежаване на български език.
кива промени са планувани в Закона за предучилищната и учебната подготовка, разгласи министърът на образованието и науката Красимир Вълчевна среща с просветителни посредници от Пловдивска област.
Подобен изпит ще има и за децата, които се връщат в България, само че не владеят добре езика, тъй като са почнали образованието си в чужбина.
Езиковата инспекция се постанова, тъй като началните учители няма по какъв начин да напредват в образованието по разнообразни предмети, в случай че детето не приказва български, акцентира министър Вълчев.
Той добави, че е доста значимо и посещаването на детска градина:
„ Всички проучвания демонстрират, че в случай че обхванем по-рано децата, те по-късно имат доста по-големи шансове да се интегрират дейно в системата на учебното обучение, да стигнат до по-горен клас, до професионална склонност и доста е огромна разликата дали са били в детска градина една, две, три или четири години. Колкото повече са били, толкоз повече се усилват техните шансове. Има и безспорни доказателства за това и от външното оценяване, и от интернационалните изследвания. Най-големи проблеми имаме с децата от ромски фамилии, в които не се приказва български “, изясни Красимир Вълчев.
Министър Вълчев посочи и смисъла на просветителните посредници за приобщаването към образователния развой на децата от малцинствените общности, като увери, че ще се търси опция за нарастване на възнагражденията им:
„ Те сега са на минимална работна заплата. Аз се надявам да имаме благоприятни условия в бюджета да ги поддържаме в допълнение “, посочи той.
Съвместно със обществените сътрудници ще се разиска и опцията просветителните посредници да бъдат включени в Колективния трудов контракт, добави просветителният министър.




