В момента в България 10 души заразяват между 5 и

...
В момента в България 10 души заразяват между 5 и
Коментари Харесай

Ген. Мутафчийски: Седем пъти ще скочат заболеваемостта и смъртността у нас, ако се случи това

В момента в България 10 души заразяват сред 5 и 6 души, а в Англия 10 души заразяват 27 души. Това следва да се случи в Европа. Не се знае по кое време ще стигне до България. Това съобщи доцент Ангел Кунчев на брифинга на Националния действен щаб за битка с ковид в Министерски съвет.

НОЩ разгласи резултат от борбата с К-19, какъвто не е имало от месеци насам НА ЖИВО


"Тази вечер и на идното съвещание с сътрудниците от европейските страни това ще е един от главните въпроси, които ще се разискват ", посочи той.

"Ако избързаме и предприемем ограничения за извънредно разхлабване, ще се сблъскаме с това, което се случва в Англия поради новия вариант ", безапелационен бе доцент Кунчев.

Ако английският вид на ковид стартира да господства у нас, заболеваемостта и смъртността ще набъбнат седем пъти. Това предизвести и ръководителят на НОЩ ген. проф. Венцислав Мутафчийски на постоянния брифинг на щаба в Министерски съвет.

Новият вид на вируса още не е потвърдено тук, само че той може да докара до пренапрягане на здравната система, сподели още шефът на НОЩ.

Ако имаше вид, който дава 50% по-голяма смъртност, то тя щеше да се усили доста повече от веднъж. Ако има вариант, който дава по-голяма инфекциозност с 50%, смъртността се усилва няколко пъти. Това е по този начин тъй като се изчерпва ресурсът в лечебните заведения, изясни той.
Шефът на НОЩ разкри по кое време е бил пикът на инфектирани и умряли от Covid-19 у нас: "По отношение заболеваемостта на 100 000 души население - на 1 октомври те са били 35. На 23 ноември доближаваме пика с 667 на 100 000. След това последователно стартира спад на заболеваемостта. Вчера тя беше 108 на 100 000 на 14-дневна база. Тоест, изходното равнище - 35 души на 1 октомври, е три пъти по-ниско от актуалното ".

С неотстъпчивост на ограниченията към 65% по скалата на Оксфорд чакахме това да се случи сред втората-третата седмица след стягането на ограниченията, само че отчетливите резултати пристигнаха след четири седмици, добави шефът на НОЩ.

На 1 октомври имахме 1,2 на 100 000 души умряли, на 14-дневна база. Сега сме с 10.2 на 100 000. Върхът е бил на 8 декември с 27,2 на 100 000 души. Смъртността стартира да спада 16 дни след върховия пик на заболеваемостта.

"В момента заболеваемостта спрямо 1 октомври е три пъти по-висока, а смъртността - 9 пъти по висока. Репродуктовното число, измерено към вчерашна дата, е 0,79. Ако имаме новия вид на ковид (т.нар. английски вариант - бел.ред.) всичко това ще се умножи по седем пъти. Но поради привършване на здравния запас загубите неизбежно ще бъдат по-тежки ", предвижда ген. Венцислав Мутафчийски.

Внимателно би трябвало да се приказва по кое време и какво би трябвало да се разхлабва, предизвести той.

Шефът на "Пирогов " проф. доктор Асен Балтов посочи: "Т.нар. британски вариант считаме, че към този момент е на територията на България. Трябва да сме доста по-внимателни и да се съблюдават доста съществено ограниченията ".
Здравният министър проф. Костадин Ангелов от своя страна добави: "На всички е ясно, че вярата е във имунизациите. За всички одобрени досега ваксини в Европейски Съюз - компаниите вършат налични изявленията, че те въздействат на новия вариант ".

Източник: blitz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР