В момента един блок от АЕЦ Козлодуй е заделен изцяло

...
В момента един блок от АЕЦ Козлодуй е заделен изцяло
Коментари Харесай

Министър Жечо Станков предлага: С печалбите от АЕЦ да се дават помощи на бедни да си плащат тока

В момента един блок от АЕЦ " Козлодуй " е заделен напълно да обезпечава електрическата енергия на битовите консуматори. Той дава тази сила на преференциална цена, като се лишава от спомагателни доходи. След като бъде либерализиран пазара то тази сила ще излезе на енергийната борса, където ще бъде продавана на пъти по-високи цени. Този свръхприход, който ще се получи в АЕЦ " Козлодуй " ще бъде насочван към фонд " Сигурност " на електроенергийната система и в следствие ще бъде изплащан посредством сметките за ток на българските семейства. Това съобщи пред bTV министърът на енергетиката Жечо Станков. 

 

" Българските семейства би трябвало да бъдат спокойни. Механизмът, по който е по този начин, че да бъдат обезщетени семействата в преходния интервал. В по-дълъг интервал от време ще бъдат обрисувани и тези семейства, които са енергийно небогати. Така, че за тях да подсигуряваме дълготрайна ниска цена на електрическата енергия, с цел да могат да бъдат спокойни и да не се постанова да бъркат надълбоко в джоба си за сметка за електрическа енергия ", сподели Станков.

 

Относно либерализацията на пазара на тока той сподели:

 

" Тук е значимо да споменем, че това дали ще стартира още в средата на годината преходния интервал или ще бъде отсрочено във времето е напълно в ръцете на националното посланичество, само че желая да уверя всички български жители - който и от сюжетите да бъде признат, държавната енергетика е подготвена, с цел да не изложи по никакъв метод семействата на удар по високите цени на тока. Напротив, подготвили сме механизъм, в случай че от 1 юли започва преходният интервал за либерализацията с първата си сметка за електрическа енергия, в случай че досега вие сте получавали сметка за ток в границите на 150 лева, а откакто бъде либерализиран пазара ви пристигна сметка от 400 лева, то да има обособен ред с минус 250 лева За да може още веднъж сумата, която да плащате към електроразпределителните сдружения да е такава, каквато е и все още ".

 

" Действително през последното няколко години се задълбочиха избрани проблеми в енергетиката. Аз го приписвам на това, че многото къси служебни държавни управления плюс късите мандати на постоянните държавни управления, в които се поемаха неизпълними задължения към Брюксел влошаваха положението на енергетиката. Но в този момент би трябвало да бъдем положителни, тъй като имаме постоянно държавно управление ", сподели министърът.

 

" Десетки хиляди български жители тъкмо по най-светлите празници бяха оставени " на мрачно ". За жал няма по какъв начин да върнем времето обратно, само че това което предприехме като деяние - средствата, които са обезпечени от страната в границите на 2,2 млн. лева да намерим във допустимо най-бързия метод тези пари да стигнат до хората. Още в понеделник събрах електроразпределителните сдружения и се разбрахме, че това е най-правилния метод да се случи - през сметката за електрическа енергия.

 

Всяко едно домакинство, което е останало 24 часа без ток ще получи 30 лева и за всеки стартират 12-ти час в допълнение по 20 лева Със сметките си за ток след 25 февруари това ще бъде регистрирано със знак минус, тъй че да могат да получат тези обезщетения. Важно за мен беше това да се случи без никаква административна тежест ", уточни той.

 

" Това е спомагателна помощ, която страната обезпечава за успокоение на семействата, само че по никакъв метод тя не анулира задължението на електроразпределителните сдружения те също да изплатят помощ на база на претенции на самите семейства. Тук аз виждам казуса, тъй като не считам, че семействата би трябвало да гонят в този развой. След като е имало проблем с услугата електрозахранване те да вървят да подават някъде документи. Според мен този развой би трябвало е от противоположна страна. След като не са доставили услугата електроразпределителните сдружения би трябвало да бъдат длъжни да компенсират семействата и точно по подобен законопроект работим сега в министерството на енергетиката взаимно с екипа на ръководителя на КЕВР Иван Иванов ", добави Станков. 

 

" Средствата за обезщетения за българския бизнес не се е налагало през годините да идват от държавния бюджет. Те още веднъж идваха с избрани предели, до 90%, от държавните сдружения в бранш енергетика. Такъв е и този случай. Срокът е от 3 месеца по простата причина, че сега имаме удължителен закон за държания бюджет в границите на 3 месеца. Това беше и втората задача, която си сложих в първата седмица като министър, а точно да задушим инфлацията. Именно поддържайки една предвидима цена на бизнеса даваме късмет да не се подвигат цените на стоките и услугите, изключително на тези от първа нужда ", сподели министърът на енергетиката. 

 

" Не е правилно, че от експортьор на ток България се е трансформирала във вносител. Цифрите към днешна дата демонстрират за миналата година страната е изнесла 7 млн. мегаватчаса ток, а е внесла 6. Или чисто ние сме експортьор на 1 млн. мегаватчаса. И към началото на годината, за първите 20 дни още веднъж имаме по-голям експорт, в сравнение с импорт. България резервира стратегическото си място в района като експортьор на електрическа енергия и съм сигурен, че това ще продължи и за напред ", посочи Станков.

 

" 3 са уговорките, които се поеха от държавното управление на Кирил Петков, които не трябваше да бъдат поемани. Европа в никакъв случай не ги е желала от тях и в този момент би трябвало да бъдем деликатни по какъв метод ще ги осъществим. Първият е пътната карта, вторият е обвързван с либерализацията, а третият е обвързван с изкарване на 2 от стратегическите сдружения от шапката на БЕХ ", сподели още той. 

 

" Самата пътна карта като такава е документ. Тя не е закон, не е правилник. Така че аз съм на мнение, че  сега политическите сили ще намерят метод, тъй като в нея не написа нещо, което да има потребност от такива разтърсвания. По-скоро разгадавам на тях самите да реализират консенсус в Народното събрание. Във всички стратегически документи, които сме заложили подсигуряваме енергийната сигурност на страната със опазване на въглищните си централи до 2038 година Тази пътна карта по никакъв метод не пречи централите да продължат да работят дотогава ", сподели Станков.

" Затваряне на въглищните централи няма в нито една европейска инструкция или правилник. Така, че ние сме спечелили в Европа по време на второто и третото държавно управление на Борисов това сами да управляваме енергийния си микс. Така че не приказваме по никакъв метод за затваряне на едно от сърцата на българската енергетика ", изясни той. 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР