Правителството започва срещи за справяне с безводието
В Министерския съвет стартира поредност от срещи за справяне с безводието и насъбраните през годините проблеми във ВиК-сектора. Това заяви на брифинг началникът на кабинета на министър-председателя Николай Копринков след първата среща през днешния ден.
Прочетете още
В днешната среща взеха присъединяване министърът на районното развиване и благоустройството Иван Шишков и представители на виновните институции, регионални и общински ръководители в областите Плевен и Ловеч, които бяха измежду най-пострадалите от тежкия воден режим през предходната година.
Набелязани бяха краткосрочни и средносрочни ограничения за недопускане на нов воден режим през актуалното лято и дълготрайни, с които да се доближи до трайно решение на проблемите. Сред краткосрочните и средносрочните цели бяха набелязани разчистване и ремонт на водохващания и вододайни групи, замяна на вътрешни водопроводни мрежи и други. Министър Шишков подчертава върху довеждащият тръбопровод „ Черни Осъм “ като една от дълготрайните ограничения, които да разрешат казуса с неналичието на вода за плевенчани.
Министър Шишков сложи въпроса за финансирането на плановете във ВиК-сектора през последните години, като стана ясно, че за задачата общините са пренасочвали средства от други планове, с цел да вземат решение тежката водна рецесия на жителите си. В рамките на срещата беше реализирано решение за нов метод във връзка с идните планове. Финансирането на плановете отсега нататък ще се
прави от държавния бюджет, с авансово обмисляне, както и посредством заеми от Българския ВиК Холдинг.
Прочетете още
В днешната среща взеха присъединяване министърът на районното развиване и благоустройството Иван Шишков и представители на виновните институции, регионални и общински ръководители в областите Плевен и Ловеч, които бяха измежду най-пострадалите от тежкия воден режим през предходната година.
Набелязани бяха краткосрочни и средносрочни ограничения за недопускане на нов воден режим през актуалното лято и дълготрайни, с които да се доближи до трайно решение на проблемите. Сред краткосрочните и средносрочните цели бяха набелязани разчистване и ремонт на водохващания и вододайни групи, замяна на вътрешни водопроводни мрежи и други. Министър Шишков подчертава върху довеждащият тръбопровод „ Черни Осъм “ като една от дълготрайните ограничения, които да разрешат казуса с неналичието на вода за плевенчани.
Министър Шишков сложи въпроса за финансирането на плановете във ВиК-сектора през последните години, като стана ясно, че за задачата общините са пренасочвали средства от други планове, с цел да вземат решение тежката водна рецесия на жителите си. В рамките на срещата беше реализирано решение за нов метод във връзка с идните планове. Финансирането на плановете отсега нататък ще се
прави от държавния бюджет, с авансово обмисляне, както и посредством заеми от Българския ВиК Холдинг.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




