Археолозите на Перперикон се натъкнаха на цяло ново селище
В края на шеметния археологически сезон - още една изключителна находка. Десетки здания от XIII-XIV век, вкопани надълбоко в земята с тесни улички сред тях, сходно на града на хобитите от „ Властелина на пръстените “, закриха тримесечните разкопки на Перперикон.
През тази година се разкрива напълно южния квартал на скалния град, който има доста антична история – бил е римски град, а по-късно християнски център.
През VII-VIII век Византийската империя навлиза в един интервал на крах и всичко това е изоставено, с цел да се възроди към този момент към XIII-XIV век като феодален град, изясни проф. Николай Овчаров пред bTV.
„ В централата част, която към този момент сме разкрили – в Акропола на Перперикон, са били богатите благородници. Там имаме доста хубави здания. Сега обаче сме в бедните квартали на града – на към 100 метра от цитаделата на Перперикон. Не за първи път ние откриваме такова скупчване на здания. Имаме към 10 здания, които са безусловно вкопани в останките на постройките от римския интервал “, уточни още археологът.
Той разяснява, че през XIII век секторът е представлявал една голяма развалина, в която по-късно хората са почнали да вместват полуземлянките си.
„ Самият Толкин е бил и археолог и когато написа „ Властелинът на пръстените “, той към този момент е видял сходни здания в населено място в Средна Англия, уточни проф. Овчаров.