Отлагането на либерализацията на пазара на ток ще доведе до шок?
В края на предишното Народно заседание депутатите отложиха либерализацията на електроенергийния пазар с една година - до 1 юли 2025 година, вместо през актуалната година.
" Пазарът и народът е подготвен, само че политиците не са подготвени да носят политическа отговорност. Това е нещо, което се случва непрекъснато и то не се случва от през вчерашния ден, или от през днешния ден, а от 10 години се приказва за либерализация. Конкуренцията води до рухване на цените, само че непрекъснато едни политици седят и изясняват по какъв начин небето ще се стовари, в случай че се либерализираме. Постоянното отсрочване значи, че ще има доста по-кратък временен интервал, ще има потрес и хората няма да се приспособяват ", сподели членът на УС на " Свободен енергиен пазар " Виктор Минчев в студиото на " България заран ".
Той разясни, че същинската либерализация е методът, по който паричните потоци в електроенергетиката би трябвало да се трансформират.
" Заради това политиците седят в боязън и споделят " не ". Още през 2022 година имаше съвет към Министерски съвет, той одобри рамка, която определяше какво е това енергийно безпаричен в България, какви да са методите за обезщетения. Начините, по които това би трябвало да се случи, е още веднъж обвързвано с метода, по който би трябвало да оперира нашият пазар. Трябва да падне тази преразпределяща роля на НЕК за финансовите потоци, би трябвало да падне обезпеченият монопол на Топлоелектрическа централа " Марица-изток 2 ", добави Минчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му енергетиката е един от най-ключовите браншове във всяка страна.
" Цялата страна се крепи върху нея. Когато ти нямаш непоклатимост в енергийната политика, самият бизнес се опасява да влага . Когато ние нямаме обезпечената регулаторна рамка, няма нито един бизнесмен в България, който би желал да поеме риска да стартира да прави вложения. А по ПВУ парите ни бяха от Европейска комисия, които ни бяха обещани, с цел да можем да си реформираме пазара. С нашата политическа непредвидливост ще се прецакаме с това, че няма да ги вземем тези пари, а енергийната система сега е в недостиг и ще би трябвало да извадим в допълнение пари, с цел да можем да я поддържаме ", акцентира гостът.
Минчев е на мнение, че бюджетът ни сега е в разхищаване , а Фонд " Сигурност " не е бездънна яма.
" Когато войната в Украйна избухна, енергийните пазари не бяха подготвени да поемат този потрес, имаше огромна взаимозависимост от газа, който течеше от Русия. Всички знаем, че Европа направи големи старания да реформира метода си на доставка. Но към този момент войната в Украйна няма толкоз мощен резултат върху световния пазар ", разяснява още той.