OpenAI случайно изтри потенциални доказателства по дело за авторски права
В края на предходната година стартира правосъдно дело, в което The New York Times и други огромни издатели упрекнаха OpenAI, че употребява оповестени от тях материали без позволение за образование на своите невронни мрежи. Сега стана известно, че инженерите на OpenAI инцидентно са изтрили данни, които евентуално биха могли да станат доказателство, че разработчикът на AI логаритми е отговорен за нарушение на авторски права.
В отчета се споделя, че юристите на новинарските издания са прекарали повече от 150 часа в проучване на данните, които OpenAI употребява за образование на своите невронни мрежи. Целта на тяхната работа беше да намерят случаи, при които новинарски публикации от изявления, предпазени от закона за авторското право, са употребявани за образованието на AI логаритми. Не е известно тъкмо каква информация са изтрили инженерите на OpenAI. Компанията призна грешката и се опита да възвърне данните, само че не беше допустимо да го направи изцяло. Същите данни, които бяха възобновени, не разрешават да се дефинира, че изявленията на изданията са взели участие в образованието на невронните мрежи. Адвокатите на OpenAI описаха изтриването на данните като „ бъг “, а The New York Times сподели, че „ няма причина да има вяра “, че е направено съзнателно.
Миналия декември The New York Times упрекна OpenAI и неговия максимален сътрудник в лицето на Microsoft, че са основали своите AI логаритми посредством „ прекопирване и потребление на милиони публикации “ от изданието. Компанията упорства OpenAI да бъде държана виновна за „ милиарди долари законови и действителни вреди “ за хипотетично прекопирване на публикациите на изданието. New York Times към този момент е похарчил повече от 1 милион $ за битка с OpenAI в съда. В същото време OpenAI съумя да договаря и подписа съглашение с други изявления, като Axel Springer, Conde Nast и Vox Media. Това допуска, че доста издатели избират съдействие, а не правосъдни разногласия.