В изнервеността и немощта си Продължаваме промяната са склонни да

...
В изнервеността и немощта си Продължаваме промяната са склонни да
Коментари Харесай

Андрей Гюров ескалира уволнението си от БНБ. Пред специализирано издание потвърждава най-големите страхове на ЕЦБ

В изнервеността и немощта си " Продължаваме промяната " са склонни да извърнат битката си за оцеляване в максимален собствен зложелател. Поредната стъпка е опитът на Андрей Гюров да ескалира проблема с отстраняването си до авторитетното от време на време издание centralbanking.com. Печатното му издание излиза един път на два месеца и се доставя на централни банки и други водещи финансови институции. Англоезично е и като цяло е написало добра 22-странична публикация за уволнението на Гюров. Предават думите му, само че са дистанцирано и не потвърждават изказванията му със лично изследване.

Потърсили са самостоятелни коментатори, някои застават с името си, други не. Крайният резултат е, че въпросът на Гюров е показан като нерешителен в отбраната си – признават се грешки, само че се оспорва дали те могат да са мотив за отстраняването му. В последна сметка удостоверяват политизирането на Българска национална банка, даже и с Андрей Гюров в редиците ѝ, а той самият самичък се злепоставя, изобразен като човек, който е тръгнал да се бори с тогавашните си сътрудници. И да се върне, климатът в централната банка ще е отровен, само че и никой от публикацията не приема това за евентуалната развръзка.

Има стабилен размер хвалби каква работа е свършена. Как е основана среда в Управление „ Емисионно “ всеки чиновник да дава най-хубавото от себе си. Сякаш в последните 27 години хората там са били потискани. Изтъква се, че без него ръководството е на самотек и няма кой да приготви България за приемането на еврото, въпреки че от самото премахване на Гюров за изпълняващ длъжността е избран подуправителят Радослав Миленков, който дава отговор за банковия контрол.

Най-смешното в цялата статия е изказванието на депутати от „ Продължаваме промяната “, потърсени за коментар, че Андрей Гюров бил любимец на президента Румен Радев за длъжностен министър председател предишното лято, когато изборът бе стеснен до по този начин наречената „ домова книга “. Изданието цитира Гюров, който се съгласява с изказванието, допълвайки, че е бил „ единственият с новаторски опит в листата “. „ Ако се вгледате в отчетите на анализаторите и в медийното отразяване, като цяло излиза наяве, че дейностите на Комисията са имали за цел да ме извадят от този лист “, споделя Гюров.

Ако погледнем медийното покритие и отчетите на анализаторите, става разбираемо, че с дейностите си комисията (за противопоставяне на корупцията – б. а.) целеше точно да ме отстрани от листата “, добавя още Гюров.

Това изявление би трябвало да е центъра на цялата публикация и на всички заключения, които ще се вършат оттук насетне. Първо, самото издание твърди, както и Европейската централна банка към този момент 15 години желае от нас да създадем централната ни банка самостоятелна от политически въздействия, преди да желаеме да влезем в еврозоната. И сега да се споделя, че Андрей Гюров е отхвърлен, с цел да не стане министър председател, значи, че самото му назначение е било с концепцията, че в миналото може да стане длъжностен министър-председател и е вграден като спяща клетка в Българска национална банка.

„ Да твърдиш, че си изгубил, тъй като ти е липсвал шанс, е като да признаеш всичките си победи за инцидентни “, е един от цитатите на Георги Аспарухов – Гунди, които съм чел като дете. Е, да твърдиш, че те махат от Българска народна банка, единствено тъй като позицията ти те е правила евентуален министър председател, е еднакво да признаеш, че политическата партия те е вградила, с цел да бъде задължен президентът да обмисли биографията ти.

Но да забележим какви мнения за капацитета на Гюров да стане премиер пазят медиите. Справка демонстрира, че само Кирил Петков и Венко Сабрутев слагат Андрей Гюров отпред на премиерска конкуренция. Само съпартийци. Никой различен. И какво ще си помислят в Европейската централна банка, като прочетат това? Или в която и да е друга централна банка, или който и да е, в случай че прочете публикацията, само че си няма визия от България? Едни политици са вкарали индивида си в централната банка на България, с вярата да изкласи до министър председател, само че не им се е получило.

Колкото и да оспорва Гюров процедурата по отстраняването си – сигнала, следствието, решението на Комисията за противопоставяне на корупцията, потвърждаването му от Управителния съвет, в нито един миг не се загатва, че те са нелегитимни. Самият Андрей Гюров признава, че като подуправител на Българска народна банка е ходил на партийни събития. Но не за това го е махнала комисията. И продължава. Тезата на Гюров е, че въпреки да има записи по комерсиалния указател, че взе участие в сдружения и организации с нестопанска цел, те нямат значение, тъй като действително не е практикувал активност. Нито дума за какво не е отписан, като е нямал общо с организациите.
Отива даже по-далеч и декларира, че позицията на ЕЦБ е, че „ спорът на ползи не е „ безусловно съображение за освобождение от служба “.

На второ място след всичко това остава въпросът какъв тъкмо новаторски опит има Гюров в списъка с евентуалните министър председатели. Какво? Моля? Каква промяна е замислил? Планирал? Организирал? Придвижил?
Какви новаторски почести би трябвало да се признаят на Андрей Гюров? Та той е народен представител от декември 2021 г. и влиза в Българска народна банка през юли 2023 година Коя тъкмо промяна има в биографията си Андрей Гюров за тези година и осем месеца? Защото в Българска народна банка няма такава. Аланкоолу? В Съединените щати, където военните са на особена респект, държание, при което човек без да е служил, облича униформа и се кичи с медали, които не са му връчени за заслуги, се назовава „ кражба на почести “.

Нека забележим и какво споделя самият Гюров за възможна премиерска номинация на 31 март тази година.
" Като подуправител на Българска народна банка и началник на ръководство " Емисионно " съм директно зает със стратегическата задача за присъединение на България към еврозоната. Нещо повече, все още и Законът за Българска народна банка, и разпоредбите на Европейската централна банка не разрешават съвместяването на професионални и политически позиции. Централната банка е самостоятелна институция и като неин представител изрично считам, че не е добра концепция тя да се въвлича в политическия развой, а имената на ръководителите ѝ да бъдат замесвани в политически полемики ".

А за какво Андрей Гюров си мисли, че президентът си няма други любимци в Българска национална банка? Защо си мисли, че откакто назова неговите партийни водачи „ шарлатани “, ще се обърне тъкмо към него да оглави кабинет? Вярно е, че когато човек не знае с какво се захваща, обича най-вече да се захваща, само че в тази страна все би трябвало да са останали някакви здрави сили, които да не позволен отпред на изпълнителната власт да застане човек, който е в ръководството от единствено 20 месеца, преди да бъде назначен, както стана ясно, със задна мисъл да пораства по наложителност.

Доскоро мислех, че Асен Василев ни пази най-добре от еврозоната, налагайки политики, които ни отдалечават от нея. Вече можем да благодарим и на Андрей Гюров, че ни отдалечи от единната валута. Той сигурно има право да брани правата си. Но това, че трансформира битката си в реалити шоу в най-голяма степен демонстрира, че не е за подуправителския пост на централната банка. Защитната му теза беше обявена персонално по няколко малките екрани. Сега приказва и пред профилирано издание.

Какво ще прави Андрей Гюров, в случай че Съдът на Европейския съюз признае правните учредения на българските институции да постъпят както са постъпили?

Или да приключим – налице е публикация от 22 страници, опит за задълбочено изследване на случката. Отказ да се признае правотата на Гюров. Просто се дава естрада на мнението му. Има добросъвестно умозаключение, че в централната ни банка има политизация и логическо умозаключение, че Андрей Гюров е част от политизацията.

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР