В интервю за германското издание Die Welt финансовият министърът признава,

...
В интервю за германското издание Die Welt финансовият министърът признава,
Коментари Харесай

Асен Василев бил оптимист, че ще влезем в еврозоната през 2025 г.

В изявление за немското издание „ Die Welt ” финансовият министърът признава, че инфлацията у нас към момента е висока

Голям оптимист съм, че България ще е идната страна, която ще бъде призната в еврозоната на 1 януари 2025 година Това сподели министърът на финансите Асен Василев в изявление за немското издание " Die Welt ", публикувано от Министерството на финансите.

Василев показва, че страната ни има второто най-ниско съответствие сред дълг и Брутният вътрешен продукт в Европейския съюз – 22%, както и че в продължение на доста години сме надалеч под оптимално допустимото равнище от 60 на 100. Целта за недостиг от 3% по критериите от Маастрихт също не е проблем, отбелязва министърът. Той показва, че единствено инфлацията от 5% към момента е прекомерно висока.

„ Въпреки това от месеци и при този индикатор следим внезапен спад. Допускаме, че инфлацията ще доближи нужното равнище през юни или най-късно през септември ”, споделя Василев. И прибавя, че не вижда причина за отсрочване на присъединение на България към еврозоната, което даже дефинира като закъсняло.

„ От 1997 година насам цената на лв. е обвързана с немската марка, а по-късно - и с еврото. Индиректно, в продължение на доста години, Европейската централна банка дефинира нашата парична политика. Но към момента нямаме място на масата при вземането на решения. С присъединението ни в еврозоната в известна степен си възвръщаме контрола над нашата валута ", показва финансовият министър.

Той декларира, че главният претекст за въвеждане на еврото е, че нашата вътрешна стопанска система икономисва доста пари посредством еврото. Днес повече от 60% от нашата търговия е с други европейски страни. От друга страна двете разнообразни валути до момента са понесли високи трансакционни разноски, отбелязва министърът и изяснява, че те съставляват към 1% от Брутният вътрешен продукт на България годишно.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР