В интересна ситуация изпаднаха партньорите в управлението ГЕРБ и Новото

...
В интересна ситуация изпаднаха партньорите в управлението ГЕРБ и Новото
Коментари Харесай

ГЕРБ и Новото начало в надпревара - кой ще даде пръв и най-много добавки за пенсионерите

В забавна обстановка изпаднаха сътрудниците в ръководството ГЕРБ и Новото начало на Делян Пеевски. След като в няколко следващи дни представители на мандатоносителя отричаха държавното управление да има желание да даде коледни добавки за пенсионерите тази година, през днешния ден ГЕРБ и Движение за права и свободи започнаха да се надпреварват кой пръв ще " даде " добавките и кой ще даде повече.

Макар еднократната помощ да се отпуска с решение на Министерския съвет, апелите пристигнаха от Народното събрание. Първа по време въпреки всичко се оказа някогашната обществена министърка - депутатката на Бойко Борисов Деница Сачева. Последва я Пеевски.

Призивите и на двамата идват на фона на оформящото се обществено напрежение - освен поради растящите цени на питателните артикули и на бензина, само че и заради обстоятелството, че с проектобюджета на болшинството на процедура се понижават заплатите на заетите в частния бранш поради повдигането с към 10 на 100 на фонд пенсии. За сметка на това бранш сигурност, който с гласовете на ГЕРБ/ДПС-НН/ДПС/ИТН получи тази година 50 и над 70 на 100 нарастване на заплатите, ще получи индексация нагоре и за 2026-а.

И около всичко това предишния уикенд Деница Сачева съобщи в изявление, че пари за коледни добавки няма и тази година пенсионерите няма да бъдат подкрепени преди празниците. Същото сподели и сътрудника й Делян Добрев - отново през уикенда, само че пък добави, че както няма средства, по този начин и може да се намерят, в случай че обаче има политическа воля за това. Вчера и министър председателят Росен Желязков се изрече. Но се оказа самичък няма отговор. " Ако имам опция, да " - съобщи единствено в отговор на журналистически въпрос.

Така стигаме до през днешния ден, вторник, когато политическата воля очевидно се е появила а Сачева към този момент е размислила, с цел да разгласи:

" Да има обществена поддръжка за най-уязвимите групи в обществото за празници като Коледа и Великден не би трябвало да зависи от политическата конюнктура в страната, а да е осъзната политика, която утвърждава солидарността в обществото. За семействата, които са под прага на бедността, да разполагат с задоволително средства за храна, дарове за децата или посещаване при родственици, не е въпрос на разкош, а на достолепие. Когато нямат опция да покрият най-спешните разноски по празниците, тези хора изпадат не просто в материална, само че и в прочувствена и културна изолираност. Смятам, че ролята на страната е да приобщава, не да разделя и изолира. Темата за коледните добавки не може и не би трябвало да е следващ мотив за делене на обществото.

Затова през днешния ден изпратих писмо до министъра на труда и обществената политика Борислав Гуцанов с предложение за законодателна самодейност от страна на отрасловото министерство. До 20 декември в ръководената от мен Комисия по труда и обществената политика ще чакаме предложенията на МТСП, съпроводени със съответните планове за групите лица, обсега и възможните критерии, след което ще преминем през процедурата за публично разискване. "

Председателката на отрасловата комисия в Народното събрание предлага да се изготви " нов тип подкрепяне " два пъти годишно - и за Коледа, и за Великден.



Писмо, единствено че до финансовата министърка Теменужка Петкова, пратил и Пеевски - похвалиха се от пресцентъра във фейсбук страницата на ДПС-НН. Но до момента в който Сачева чака " съответните планове за групите лица ", Пеевски напряко " разпореди " - по 110 лева на човек. А парламентарната му група щяла да се лиши от последната си за годината заплата за задачата.

" Лидерът на Движение за права и свободи и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски изиска от финансовия министър Теменужка Петкова държавното управление да обезпечи с разпореждане изплащането на коледни надбавки за пенсионерите, в размер на 110 лева (със 10 лв. повече, по отношение на 2024-та година). 

Депутатите от ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО ще дарят 12-тата си заплата за тази година като трансфер за сумата, нужна за погашение на коледните добавки на българските пенсионери " - гласи известието (правописът е запазен).


Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР