В Германия усилено се обсъжда монети от 1 и 2

...
В Германия усилено се обсъжда монети от 1 и 2
Коментари Харесай

Обсъждат монетите в Германия да излязат от обращение

В Германия интензивно се разисква монети от 1 и 2 цента да излязат от обращение. Предложението идва от Националния конгрес за парите в брой, учреден от Бундесбанк, в който членуват представители на търговията на дребно, банкови асоциации, организации за отбрана на потребителите. Според изследване на евробарометър 53% от германците са за премахването на най-дребните центове. На касата в супермаркета предлагането би означавало, че даден артикул ще коства 5,00 евро вместо 4,99 или 1,00 евро вместо 1,02 евро. Оказва се, че други европейски страни към този момент имат надалеч повече опит от германците по този въпрос.

„ Смисъл най-дребните монети да изчезнат има ", споделя Доротеа Мон, финансов специалист от Федерацията на немските организации на потребителите.

„ Монетите от 1 и 2 цента в действителност оскъпяват паричния цикъл. Те би трябвало да се изсекат, да се сортират, да се занесат в банката и така нататък Всичко това генерира разноски. Дори се оказва, че отсичането на монета от един цент е по-скъпо от нейната стойност. Ние поддържаме концепцията да се употребяват разпоредбите за закръгляване, с цел да се подсигурява, че монетите от един и два цента към този момент няма да играят роля в паричния цикъл. Важно изискване за това е, несъмнено, да се намерят правила за закръгляване, които да са насочени към потребителите, тъй че те да не бъдат ощетени ", изясни той.

Има осем страни с евро, в които най-малките монети са отстранени или по-скоро не са изцяло изчезнали, остават платежно средство. Но се вършат опити те да бъдат повече или по-малко извадени от обращение посредством подобаващи правила за закръгляване. Става въпрос за закръгляване на крайните суми, платени на касата, до пет цента нагоре или надолу. В тези страни се организират изследвания измежду потребителите, както и измежду търговците на дребно. И двете страни са наранени от този въпрос и като цяло може да се заключи, че има висока степен на задоволеност от този правилник.

Виждаме, че броят на заплащанията с карта или мобилни устройства се усилва доста. В същото време броят на транзакциите, осъществявани в брой, към момента е доминиращ. Но въпреки това, отчитаме, че предлагането на пари в брой понижава в известна степен. Предупреждаваме и за така наречен сериозна точка, в случай че парите в брой се употребяват все по-малко, в един миг отпечатването на пари може да стане толкоз скъпо, че да стане мъчно да бъдат предлагани пари в брой. Ето за какво ние поддържаме концепцията да се подсигурява, че парите в брой са предпазени в дълготраен проект и че даже не се доближаваме до сериозна точка, в която потреблението на парите в брой може да бъде застрашено.

Нова телевизия, „ Събуди се "

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР