В един малко по-специален спортен клуб деца със специални потребности

...
В един малко по-специален спортен клуб деца със специални потребности
Коментари Харесай

Деца сувреждания имат нужда от нова зала, за да сбъдват мечтите си

В един малко по-специален състезателен клуб деца със специфични потребности упражняват, социализират се и най-много се забавляват. Там всеки се приема подобен, какъвто е - със своята мощ, гений и фантазии. Тренировки се организират два пъти в седмицата, което както за децата, по този начин и за родителите, е извънредно незадоволително. Затова те се свързаха с нас за помощ - да покажат по какъв начин за децата е нужна по-голяма зала, в която да продължат да основават другарства.

В тази зала порастват млади спортни очаквания със специфични потребности като Любен. Той е повторен балкански първенец по самбо и първият първенец на България измежду хората с увреждания. И е същинска горделивост за старши-треньора Емил Нешев.

„ Това е първият републикански първенец по самбо и първият балкански първенец от нашия клуб по самбо. На който най-вече се карам, само че най доста какво вършим ", споделя Емил Нешев, създател на клуб СОП Спорт Самбо за развиване.

Тук в ролята на треньори влизат и родителите на децата.

„ Както е потребно за децата, по този начин е потребно и за родителите. Плюс това имам щерка, която е в норма, тя при всяка една опция е тук и оказва помощ на всички деца, които може ", споделя Мадлена Георгиева.

Клубът съществува само с помощта на финансовата поддръжка на родителите.

„ Смятам, че с тези родители, с тези другари, които като нас направиха спортни клубове в Смолян, в Русе, в Разлог, в Сандански, всички тези хора ще се разсънят. Над 200 фамилии има към този момент, които знаят, че могат и сами ", споделя Емил Нешев.

Спортни занимания има два пъти в седмицата - във вторник и четвъртък. А всяка подготовка стартира с химна на България.

Гергана Георгиева пък е от квалифициран треньор. Идва тук дружно със сина си Радослав.

Гергана ни споделя, че тук детето й се усеща пълноценно и щастливо. И това е същинският смисъл на клуба - децата да видят света по различен метод и то дружно.

„ Ходим и на доста лагери, вършим си и пикници, разходки и почивки дружно. И просто в действителност се усещаме доста добре и аз като родител, и децата. Общо взето всички се усещаме признати тук, което е доста значимо ", споделя тя.

„ За мен е съвършено, тъй като децата ми стават по-сплотени. Плюс това намират другари и те се усещат по-добре ", прибавя Мадлена Георгиева.

Но единствено два дни в седмицата не са задоволителни - нито за децата, нито за родителите.

„ Имаме планове да открием още един ден за тренировки, тъй като децата непрекъснато се усилват и да създадем един ден за дребни групи да работим по-активно и има подобен проблем, че от вторник до четвъртък децата помнят всичко, което са научили, само че от четвъртък до вторник има едно доста огромна пространство, в което те не помнят какво са научили ", показва Елена Григорова, родител и треньор.

„ Ако имаше опция, освен че бих идвала по-често, тъй като е доста добре за тях, а и бих призовала всички родители да спрат да се крият и да оказват помощ на децата си, тъй като спортът е нещо, което ще ги отключи да са по-социални и да се усещат разбрани по някакъв метод посредством спорта ", споделя Мадлена Георгиева.

Сега децата упражняват на „ Герена " и с всеки минал ден искащите стават от ден на ден. Искат да упражняват и по-често през седмицата. Това обаче води до нови провокации за треньорите и родителите - мястото за тренировки е прекомерно малко за всички искащи и не е свободно за по-чести тренировки.

„ Децата в нашия клуб към този момент са към 50, те се усилват с всеки минал ден. Като цяло сме на няколко групи, само че да кажем, към 100-150 деца на седмица, като някои се повтарят, несъмнено. Но като цяло по този начин много дечица минават ", показва Гергана Георгиева.

Единственото, от което клубът има потребност, е по-голяма зала. Затова те не стопират да търсят и да се надяват, че ще се появи, някой, който ще им подаде ръка.

„ Ние в действителност сме един дребен дневен център, който е освободил община, страна да се занимава с него, само че работим единствено два дни. Ако имаме лична зала, която ние да отключим, ние да заключим и ние да употребяваме за нас, това е нашият дом ", счита Емил Нешев.

бТВ, „ 120 минути "

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР