В Дома на Европа в Тирана официално бе даден старт

...
В Дома на Европа в Тирана официално бе даден старт
Коментари Харесай

УниБИТ участва в международен проект, който е за интеграция на изкуствения интелект във висшето образование

В Дома на Европа в Тирана публично бе даден старт на интернационалния план EDUFAIR, който е за възстановяване на качеството на висшето обучение в Западните Балкани посредством улеснение на интеграцията на изкуствения разсъдък в преподаването, ученето и научните проучвания. Проектът, финансиран по програмата " Еразъм+ ", се реализира под управлението на Професионалния лицей в Тирана и включва университети и организации от района, измежду които е и Университетът по библиотекознание и осведомителни технологии (УниБИТ). Това оповестиха от висшето учебно заведение.

Събитието събра представители на академичната общественост, на гражданския бранш, на медиите, на бизнеса и политиката, които разискаха трансформиращата роля на изкуствения разсъдък (ИИ) в образованието. Основните провокации, разпознати по време на полемиките, включват прозрачността, отговорността и академичната честност при потреблението на технологиите на ИИ в образователния развой.

В своето приветствено слово доктор Даяна Биба, админ на Професионалния лицей в Тирана, показа основните цели на плана, измежду които са: създаване на тактики и етични насоки за интеграция на ИИ във висшето образование; възстановяване на цифровите компетентности на преподаватели, студенти и административен персонал; поощряване на разговора сред разнообразни заинтригувани страни за основаване на новаторски и приобщаващи просветителни практики.

УниБИТ, като един от сътрудниците по плана, ще има основна роля в адаптирането на образователните стратегии и създаването на методологии за отговорно използване на ИИ в академичната среда. Участието на университета ще бъде фокусирано върху етичните аспекти на ИИ, цифровата просветеност и развиването на новаторски просветителни технологии.

В полемиките специалисти подчертаха нуждата от актуализиране на образователните стратегии предвид на бързото развиване на ИИ. Поставен бе въпросът за гарантиране на безпристрастността на ИИ логаритмите и отбраната на човешките полезности в автоматизираната образователна среда. Особено внимание бе обърнато на сериозното мислене и цифровите умения на студентите и преподавателите като съществени фактори за сполучливата интеграция на ИИ в образованието.

Представители на гражданския бранш и на бизнеса също се включиха в дебата, като показаха разнообразни гледни точки по отношение на въздействието на ИИ върху заетостта и академичната бистрота. Част от специалистите подчертаха рисковете от неконтролираното потребление на ИИ в оценяването и подбора на фрагменти, до момента в който други опазиха концепцията, че изкуственият разсъдък би трябвало да се възприема като инструмент за възстановяване на просветителния развой, а не като опасност.

Заключителните думи на събитието бяха отправени от Невила Джинди, старши специалист в CCIS, която показа идващите стъпки в развиването на плана. Предстои серия от съвещания със заинтригуваните страни, които ще оказват помощ за построяването на политики и тактики за виновното използване на ИИ във висшето обучение.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз. Целта му е да усъвършенства качеството на висшето обучение в Западните Балкани, като улесни интеграцията на изкуствения разсъдък в образованието, научните проучвания и развиването на цифрови компетентности.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР