В днешно време технологиите се явяват основен двигател за развитието

...
В днешно време технологиите се явяват основен двигател за развитието
Коментари Харесай

Женският пол в сферата на ИКТ- предизвикателства за постигане на половото равенство в бъдещия дигитален свят

В днешно време технологиите се явяват главен мотор за развиването на света, като го вършат извънредно динамичен и изменящ се безусловно всеки ден. С взор към бъдещето, секторът на Информационните и информационни технологии (ИКТ) ще играе все по- значима роля в развиването на страните от Европейски Съюз, като същият бележи повече от петкратен растеж за последните 10 години. Въпреки скоростното развиване на бранша, пред него се следят общоприети спънки, присъщи за останалите браншове в стопанската система, които лимитират даже по-мащабното му развиване.

Фондация Клийнтех България, в партньорство с Българска консултантска организация ЕООД и Кипърският софтуерен университет сплотяват експертизата си в битката с главния проблем в бранш Информационни и информационни технологии- дефицитът на квалифицирана работна ръка и половият дисбаланс в бранша - поглеждайки статистиката на равнище Европейски Съюз, на всеки 1000 дами единствено 24 от тях приключват висшето си обучение в специалности, част от бранш “Информационни и информационни технологии “. Като главен фактор за основаването на половото неравноправие в ИКТ се преглежда построяването на отрицателни усещания и стандарти, че секторът е доминиран от мъже и място за дамите в него няма. Подобни стандарти повлияват отрицателно върху избора на кариера при младите дами, водещо до ясно изразено полово неравноправие в бранша.

Проектът GenGapsDIGI (Reducing Gender Gaps for the Digital Generation) се стреми да спомогне превъзмогването на половото неравноправие в бранш „ Информационни и информационни технологии “ на територията на България и Кипър като насърчи предприемачеството при младите дами в цифровия бранш и увеличи увереността им за превъзмогването на половите стандарти в ИКТ бранша, допринасяйки за постигането на равнопоставеност при вземането на решения за избор на кариера.

Прилагайки опита и експертизата на всеки от сътрудниците по плана, се създаде Модел за поведенческа смяна, съдържат три обособени модула, всеки от които адресира характерна целева група, имаща въздействие върху половото неравноправие в ИКТ.

Модул 1 „ Училища “ е ориентиран към младите девойки в гимназии и междинни учебни заведения, като предлага практики и действия, съдържащи техники на геймификация, като способ за поведенческа смяна измежду учениците.

Модул 2 “Университети “ подчертава върху студентите, изправени пред сложния избор на бъдеща кариера, като съдържа интерактивни задания, ориентирани към разбиването на стандартите в ИКТ бранша и промотирането му измежду млади девойки, изправени пред значими решения за бъдещето си.

Компаниите от сферата на ИКТ са обект на Модул 3, който цели да им даде новаторски решения за набирането на нови фрагменти от женски пол и задържането им като работна ръка в бъдеще. Целият този развой минава през разчупване на стандартите, описващи ИКТ бранша като доминиран от мъже, имащи слаб обществен живот. Чрез разнообразни методологии за привличане на гении от женски пол, фирмите ще имат достъп до ново море от евентуални ИКТ фрагменти в лицето на младите дами, което неимоверно ще докара до повишение на продуктивността им в бъдеще.
За да бъде оценена приложимостта на модела за поведенческа смяна, екипът по план GenGapsDiGi организира редица пилотни сесии със заинтригувани страни в България и Кипър. Ученици и студенти от разнообразни райони в двете страни минаха през практическите действия, детайлно разказани в първите два модула от Модела, с цел да се допрян до спецификите на ИКТ, като разбият построените стандарти за бранша и присъединяване на дами в него.

В допълнение, повече от 30 ИКТ компании пилотно приложиха практиките в Модул “Компании “, като получената противоположна връзка във връзка с приложимостта на модула ще спомогне за завършването на Модела за поведенческа смяна и ще разшири приложимостта му измежду другите посоки в ИКТ бранша.

За да бъдат част от плана, възпитаници и студенти от България и Кипър взеха присъединяване в хакатони, търсещи новаторски решения за битката с половото неравноправие и промотирането на ИКТ бранша измежду млади дами, като печелившите тимове бяха наградени с присъединяване във финалната конференция по плана “Girls in Technology ”, извършена на 03.06.2022 година в Лимасол, Кипър.

Предстоящите срещи с представители на обществените управляващи и компании от ИКТ бранша ще дават опция на екипа на GenGapsDiGi да показа постигнатото в битката против половото неравноправие в бранша досега и ще очертае идващите стъпки пред сътрудниците за възстановяване на половия баланс в бранша и използването на постигнатите резултати от плана в бъдещия пазар на труда.

Ако желаете да научите повече за GenGapsDiGi, дейностите по проекта- идни и бъдещи, както и за консорциумът от сътрудници, изпълняващ реализацията на плана, апелирам посетете нашия уеб страница –
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР