Ученици от Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в гр. Дупница влязоха в ролята на магистрати в симулативен процес по престъпление за ПТП
В Деня на отворените порти в Съдебната палата в гр. Дупница 11-класниците от Профилираната гимназия „ Христо Ботев “ се включиха в реалистична симулация на углавен развой за закононарушение по превоза.
Инициативата бе проведена от Териториалното отделение-Дупница към Районна прокуратура-Кюстендил взаимно с Районния съд-Дупница.
Учениците бяха съпроводени от шефа на гимназията Любомир Георгиев и преподавателите по история Татяна Кръстовчева и Анелия Андонова.
Гимназистите имаха опция да се потопят в атмосферата на правосъдната зала, където бяха посрещнати от арбитър по наказателни каузи Светла Пейчева, районния прокурор на гр. Кюстендил Албена Разсолкова, нейния заместител прокурор Николай Налбантов и прокурор Даниела Йорданова.
Специално за събитието магистратите приготвиха привиден развой, по време на който младежите влязоха в функциите на арбитър, правосъдни заседатели, прокурор, бранител и подсъдима. Под управлението на магистратите те пресъздадоха действителен проблем, обвързван с причиняване на междинна телесна щета при транспортно произшествие.
Според показания случай, на 12.11.2025 година в гр. Дупница 18-годишно момиче по време на ръководство на автомобил нарушило разпоредбите за придвижване, в резултат на което по несъобразителност е била породена фрактура на бедрена кост на пешеходец. В хода на следствието по делото е било открито, че действието е осъществено от подсъдимата след приложимост на алкохол и наркотични субстанции, открито с механически средства.
Въз основа на събраните доказателства „ съдът “ я призна за отговорна и постанови присъда от 1 година отнемане от независимост с 3-годишен изпитателен период, отнемане от право да ръководи МПС за период от 24 месеца и лишаване на автомобила в интерес на страната.
Ментори на учениците по време на симулативния процес бяха прокурорите Албена Разсолкова, Николай Налбантов и Даниела Йорданова.
„ Съдът би трябвало да балансира сред страните в процеса и да бъде оптимално обективен. Освен правна, той има и значима морална функционалност “, акцентира арбитър Светла Пейчева. Тя насочи и зов към младежите: „ Бъдете рационални. Не посягайте към алкохола и опиатите, без значение от компликациите, които срещате “.
Районният прокурор Албена Разсолкова показа, че въпросът е въодушевен от действителни събития и от кино лентата „ Един грам живот “ на режисьора Атанас Михайлов, който разкрива тежките последствия от използването на опиати след младите.
В края на срещата магистратите насърчиха учениците да бъдат виновни и в цифровото пространство: „ Внимавайте какво публикувате – в интернет няма бутон „ Delete “.
Директорът на гимназията Любомир Георгиев изрази задоволство от взаимната самодейност и благодари на магистратите за опцията учениците да се допрян до действителната работа на съдената система.
Инициативата бе проведена от Териториалното отделение-Дупница към Районна прокуратура-Кюстендил взаимно с Районния съд-Дупница.
Учениците бяха съпроводени от шефа на гимназията Любомир Георгиев и преподавателите по история Татяна Кръстовчева и Анелия Андонова.
Гимназистите имаха опция да се потопят в атмосферата на правосъдната зала, където бяха посрещнати от арбитър по наказателни каузи Светла Пейчева, районния прокурор на гр. Кюстендил Албена Разсолкова, нейния заместител прокурор Николай Налбантов и прокурор Даниела Йорданова.
Специално за събитието магистратите приготвиха привиден развой, по време на който младежите влязоха в функциите на арбитър, правосъдни заседатели, прокурор, бранител и подсъдима. Под управлението на магистратите те пресъздадоха действителен проблем, обвързван с причиняване на междинна телесна щета при транспортно произшествие.
Според показания случай, на 12.11.2025 година в гр. Дупница 18-годишно момиче по време на ръководство на автомобил нарушило разпоредбите за придвижване, в резултат на което по несъобразителност е била породена фрактура на бедрена кост на пешеходец. В хода на следствието по делото е било открито, че действието е осъществено от подсъдимата след приложимост на алкохол и наркотични субстанции, открито с механически средства.
Въз основа на събраните доказателства „ съдът “ я призна за отговорна и постанови присъда от 1 година отнемане от независимост с 3-годишен изпитателен период, отнемане от право да ръководи МПС за период от 24 месеца и лишаване на автомобила в интерес на страната.
Ментори на учениците по време на симулативния процес бяха прокурорите Албена Разсолкова, Николай Налбантов и Даниела Йорданова.
„ Съдът би трябвало да балансира сред страните в процеса и да бъде оптимално обективен. Освен правна, той има и значима морална функционалност “, акцентира арбитър Светла Пейчева. Тя насочи и зов към младежите: „ Бъдете рационални. Не посягайте към алкохола и опиатите, без значение от компликациите, които срещате “.
Районният прокурор Албена Разсолкова показа, че въпросът е въодушевен от действителни събития и от кино лентата „ Един грам живот “ на режисьора Атанас Михайлов, който разкрива тежките последствия от използването на опиати след младите.
В края на срещата магистратите насърчиха учениците да бъдат виновни и в цифровото пространство: „ Внимавайте какво публикувате – в интернет няма бутон „ Delete “.
Директорът на гимназията Любомир Георгиев изрази задоволство от взаимната самодейност и благодари на магистратите за опцията учениците да се допрян до действителната работа на съдената система.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




