В декларацията след провелия се в понеделник тихомълком политиците ни

...
В декларацията след провелия се в понеделник тихомълком политиците ни
Коментари Харесай

Първанов: България тихомълком се отказа от общата история със Северна Македония

В декларацията след провелия се в понеделник тихомълком политиците ни са се отказали от тематиката за общата история със Северна Македония, записана в Договора за добросъседство от 2017 година. Това мнение изрази пред Българска национална телевизия президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов.

" Най-фрапиращото, което се случи на този Консултативен съвет, е, че бе тихомълком снета тематиката за общата история. Погледнете документа - в него я няма тази тематика, която трябваше ясно да запишем ", не спести рецензии Първанов.
 Даниел Вачков: В договарянията със Скопие историята мина на назад във времето
Даниел Вачков: В договарянията със Скопие историята мина на назад във времето

В Северна Македония към момента не желаят да се съгласят, че имаме обща история и персони, които са имали изрично българско съзнание

И влезе в конкретика кой съгласно него би бил най-удачният вид: " Трябваше ясно да запишем, че общата ни история е от Средновековието, през Възраждането, през началото на XX век. И тя се състои в общото, единно, национално българско съзнание на популацията от двете страни на границата. И, несъмнено, да прибавим, че в този момент те имат право на друго самоопределяне ".

По създание самият факт, че се е провел КСНС по македонската тематика е заслужен за възторженостти от чисто официална позиция, тъй като дава поръчка за консенсус на политиците по тематиката, регистрира другояче Първанов. По създание обаче нищо ново не е признато спрямо предходните документи по въпроса.
 С КСНС се стягат редиците преди визитата в РСМ, съгласно Керемедчиев
С КСНС се стягат редиците преди визитата в РСМ, съгласно Керемедчиев

По думите му Министерство на външните работи ще има по-скоро поддържаща роля в договарянията

Припомняме, България и районен съд Македония сътвориха по историческите и просветителни въпроси вследствие на сред Република България и Република Македония. Той бе подписан на 1 август 2017 година и влезнал в действие на 14 февруари 2018 година Още първото съвещание на комисията означи дребен и Средновековието. Една година по-късно обаче работата на комисията зацикли и макар всички предизвестия от страна на българските представители се стигна до наложено Преговорната рамка за Република Северна Македония и Албания.

И преди, а и по-късно българите и българската памет в Македония са подложени на вандалски нападения. Българските военни гробища и монументи са. Независимо от големия брой издадени български паспорти, нямат равни права с останалите жители.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР