Ще стане ли Румъния новият голям износител на газ?
В черноморската акватория на Румъния през 2012 година бяха открити огромни находища на газ. Смяташе се, че страната може да стане един от огромните експортьори в района и да конкурира " Газпром ". Оправдаха ли се тези упования?
" Дойчландрадио " напомня в собствен репортаж за огромните газови залежи, открити през 2012 година от американския енергиен тръст " Ексон Мобил " и румънско-австрийския " ОМФ-Петром ". Тогава незабавно се заприказва за капацитета на Румъния да се трансформира във водещ експортьор на газ в района и в съперник на съветския колос " Газпром ", показва изданието.
По-нататък рерортажът ни води на брега на Черно море, където румънският риболовец Йонел Ириак охлажда улова си с лед. Рано сутринта мъжът е извадил от водата 200 кг скумрия и сардини – „ Твърде малко ", оплаква се той. „ Вятърът се обърна. Дойде от Запад. Наричаме го „ вятърът на бедността ". Вчера хванах двойно повече риба. “, показва той пред " Дойчландрадио. Йонел Ириак също е чувал за залежите от природен газ в румънския шелф на Черно море. Обикновените хора като него са се надявали цените на газта да паднат. Но към момента нищо от това не е станало действителност. Защо?
Години наред румънското държавно управление не е могло да контракти изискванията по финансирането и добива на природния газ. „ Позволяваха си да отсрочват вземането на решение, тъй като запасите от газ на сушата покриваха енергийните потребности на страната, “ четем по-нататък в обявата. Само че през днешния ден това към този момент не е по този начин и идущата зима Румъния ще би трябвало да се отоплява с газ, закупен от " Газпром ".
Край на съветския монопол?
Румъния не е единствената страна на Балканите, която разчита на " Газпром " – България и Унгария са напълно подвластни от съветския тръст, показва изданието. Газовите залежи в Черно море могат да трансформират това състояние, счита енергийната експертка Отилия Нуту. „ Газпром няма да има подобен надзор над цените. Досега компанията договаряше цените според от това по какъв начин всяка от страните-клиентки се схваща с режима на Путин “, показва Нуту пред " Дойчландрадио ".
За да се отърве от съветския монопол, с пари от Европейски Съюз Румъния стартира градежа на газопровода БРУА. Той ще свързва страните от Източна и Централна Европа с румънските газови залежи. „ Газопроводът, по който ще минава газ за Унгария и България, ще влезе в употреба през 2020 година “, съобщи преди време румънският министър на енергетиката Тома Петку.
Но с цел да добие природния газ от морското дъно, на Румъния ще ѝ би трябвало подпомагане от чужбина, четем още в обявата. На помощ биха могли да се притекат колосите „ Ексон Мобил “ и „ ОМВ-Петром “. Само че малко преди да излезе в лятна почивка, румънският парламент одобри нов закон, който планува налагането на налог от близо 50 % върху приходите от газ. Тази стъпка ядоса евентуалните вложители „ Ексон Мобил “ и „ ОМВ-Петром “, отбелязва изданието и напомня, че румънският президент към момента може да наложи несъгласие върху закона.
Според енергийната експертка Отилия Нуту, тъкмо такива дейности от страна на румънските управници са във щета на страната и от изгода за Русия. „ Непредвидимостта на нашата политика е добре пристигнала за Русия. Ами в случай че вложителите решат да се отдръпват в последния миг? В Москва несъмнено ще си кажат, че сме ги отпратили от нелепост или поради корупция ", показва експертката за " Дойчландфунк ".
аг, др, ам, ск
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ