В бъдеще учебниците могат да се окажат незадължителни заради развитието

...
В бъдеще учебниците могат да се окажат незадължителни заради развитието
Коментари Харесай

Учебниците могат да се окажат незадължителни в бъдеще

В бъдеще учебниците могат да се окажат незадължителни поради развиването на цифрови просветителни платформи. Това сподели пред Българска национална телевизия министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. 

Той даде образец с платформата „ Дигитална раница “, която допуска, че в нея може да се качи образователно наличие от всички учебници, а учителите да я употребяват съгласно своя жанр на преподаване и равнището на развиване на учениците.

„ Амбицията през идващите години е тази платформа да се разшири и в нея да влезе образователно наличие, което е направено от самите учители. Това към този момент ще е нова роля за учителя – той да бъде освен транслатор на познания, само че и основател на образователно наличие, което е съобразено с неговия жанр и неговите възпитаници “, разяснява министърът.

Проф. Цоков уточни, че препоръчаните промени в образователните стратегии са отворени за публично разискване. Един от нашите правила е последователност сред екипите, сподели той. По думите му по предложенията се е работило през последните две години.

„ Ограничаването единствено с един учебник в дадени образователни дисциплини и образователни предмети не би бил добър метод. От друга страна е належащо да се балансира по повод одобряването на учебници “, сподели министърът на образованието.

 istock istock

Той разяснява, че втора дата за националното външно оценяване след седми клас да бъде насрочвана единствено при потвърдени случаи на неспособност на възпитаник да се яви на първата такава. Според просветителният министър тези промени в нормативната база ще бъдат подготвени до няколко дни и следва да бъдат подложени на публично разискване.

Проф. Цоков уточни още, че в министерството се разяснява обвързването на финансирането на учебните заведения с така наречен „ принадена стойност “, която те имат в образованието и личностното развиване на учениците. Това би могло да се случи посредством стандарт за ръководство на качеството в българското учебно обучение.

Относно възнагражденията в университетите, министърът разяснява, че екипът му е планувал 16 милиона лв. за в допълнение възнаграждение. По думите му те са свързани с увеличение на минималната работна заплата на длъжността помощник.

„ В момента тя е може би към 1550 лв., концепцията е с тези 16 милиона да стане най-малко 1750 лв.. Тоест, да е с 50 лв. по-висока от минималната учителска заплата “, сподели проф. Цоков. Той сподели, че тематиката за възнагражденията се разисква и сега със синдикатите.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР