В аулата на ВТУ Св. св. Кирил и Методий се

...
В аулата на ВТУ Св. св. Кирил и Методий се
Коментари Харесай

Кристалина Георгиева: Малка загуба на човешки животи и защита поминъка на хората – това искаме да предадем като послание в ЕС

В аулата на ВТУ „ Св. св. Кирил и Методий ” се състоя обществена лекция на тематика „ Светът и ние ”, изнесена от Кристалина Георгиева - основен изпълнителен шеф на Световната банка. Събитието, на което участваха кметът на Велико Търново Даниел Панов, кметът на Елена Дилян Млъзев, студенти, преподаватели и жители, бе намерено от ректора проф. Христо Бонджолов. 

В своята лекция Кристалина Георгиева очерта световните стопански трендове и провокации, и показа разнообразни модели за стопанско развиване. Тя подчертава върху четири тематики, значими за международната стопанска система: новите технологии; демографските трендове, преодоляването на климатичните промени и предварителната защита на рисковете; стимулирането на стопанската система посредством откриване на работни места.

„ Технологиите бързо трансформират метода, по който работим, по който поддържаме връзка, по който се забавляваме. Това е голяма опция, само че и доста огромен риск. Защо е голяма опция? Защото ние строим нова, цифрова стопанска система, стопанска система на бъдещето. Тя е най-бързо развиващият се международен сегмент в света – през днешния ден е 15% от брутния международен артикул, на следващия ден ще стане 25% в границите на пет години. Виждаме по какъв начин страните, които са подготвени за нея дръпват доста бързо напред. Страните, които не са, изостават от ден на ден. За нас, за България, която има най-динамичния IT бранш, е извънредно значимо да сме напред в тази нова стопанска система. И с цел да бъдем напред, това, което би трябвало да вършим са две неща – първото е да създадем политиките, които ускорват развиването на тези технологии, и второто е да влагаме повече в хората, във вас. “ , акцентира госпожа Георгиева.
По тематиката за климатичните промени работим с Българското държавно управление по това да имаме мощна тактика за адаптиране " – означи основният изпълнителен шеф на Световната банка, и продължи: „ За страдание, това, което знаем през днешния ден е, че измененията стават по-бързо и последствията са по-сериозни, в сравнение с сме си мислили. Не би трябвало да одобряваме това като рецесия, само че би трябвало да се ориентираме към нисковъглеродна стопанска система, т.е. напредък с по-малко излъчвания. Трансформирането на стопанската система е голяма опция за бизнеса. 65 милиона работни места ще бъдат основани през идващите 10 години в промишленостите, които са свързани с тези промени. Аз самата карам електрическа кола и е най-приятното чувство за тези, които обичат да карат. Но по-важното за нас в Българи е, по какъв начин се приспособяваме към климатичните промени, какво вършим, с цел да имаме системи за ранно предизвестие, да влагаме в селско стопанство, което е добре приспособено към измененията на климата, да създадем нашите градове по-устойчиви на наводнения, на стихии, и да обърнем уравнението от покруса и бедност към благоприятни условия за стопански напредък. Надявам се България да бъде водеща, осъзнавайки тази значима тематика. Трябва да го създадем, тъй като е голяма опция за напредък и разцвет.
Демография – няма по какъв начин да подмина тази тематика, за нас това е приоритет номер едно.  Господин кметът ми сподели, че Велико Търново е един от четирите градове, в които популацията пораства. Явно се основават условия да има повече фамилии, повече деца, да идват младежи да работят в града от други обитаеми места, включително отвън страната. Добре вършим, че оказваме помощ на другите страни да си вземат решение демографските проблеми, само че ние имаме потребност от българи за България. И се надявам господин кмета да научи и другите кметове по какъв начин да вършат това.
Другата значима тематика е беднотия и неравноправие. Страшен е света, в който ние се отчуждаваме, тъй като разделянето сред богати и небогати пораства. Колкото и сложна да е тази тематика, ние би трябвало да я решаваме. Това може да стане посредством основаването на нови работни места. Ние, от Световната банка, сме разполагаем да подтикваме бизнеса, да влагаме, по този начин, че да има повече работни места. “, съобщи Кристалина Георгиева.

Срещата продължи с въпроси и отговори , от които стана ясно, че Световната банка ще работи с райони, които са на предна линия по климатичните промени , и европейските институции са извънредно заинтригувани от това. 
„ Много дребна загуба на човешки животи и отбрана на поминъка на хората – това желаеме ние да предадем като трансмисия в Европейски Съюз, изключително в тези страни, в които готовността не е достигнала равнището, което би трябвало да бъде. “ – изтъкна  Кристалина Георгиева.
На въпроси от Actualno.com, разисква ли се да стане ръководител на Европейската комисия и за новото систематизиране на силите в Европейски Съюз , госпожа Георгиева отговори:
„ Много си обичам работата и считам, че това, което ние вършим в Световната банка е доста значимо за милиарди хора по света .  Много се гордея, че сме единствената институция, която получи 50% увеличение на капитала по времето на намаляване на интернационалната взаимност в света . Администрацията на Доналд Тръмп поддържа да ни усили финансовите благоприятни условия, тъй като това, което вършим, е толкоз значимо за хората, за които го вършим и за всички останали. Естествено, аз съм работила в Брюксел и съм европейка, не ми е безразлично накъде върви Европа. Според мен, ние ще забележим проевропейските партии обединени. Това, което всички видяхме от България е, че българите гласоподават за мощна Европа . Ние, в този голям свят, не можем да си позволим да вървим поотделно. Ние би трябвало да сме дружно. През идващите месеци това, което ще работят хората е да се обединят към обща стратегия . Аз съм уверена, че ще го създадат. “
На въпрос за подкрепяне решаването в близко бъдеще на петгодишния проблем с бедственото състояние в следствие от човешката активност в региона на Старото военно учебно заведение в центъра на Велико Търново, който е рисков за живота и здравето на хората , Кристалина Георгиева даде следния отговор: „ Ако господин Кметът потърси нашата експертиза в тази област, постоянно ще бъдем разполагаем и ще помогнем. “.
Госпожа Георгиева бе сполучлив български еврокомисар по интернационалното съдействие, филантропичната помощ и реакцията при рецесии (2010 - 2014 г.) и заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за бюджета и човешките запаси (м. ноември 2014 година - м. декември 2016 г.). Тя е лекар на икономическите науки с интернационален опит и приноси в региона на устойчивото развиване. Лекцията ѝ във Велико Търново съответствува с номинацията ѝ за годишната премия за обилни достижения на платформата Emerging Europe, основана в Лондон.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР