В 51 общини в България има режим на водата или

...
В 51 общини в България има режим на водата или
Коментари Харесай

Виолета Коритарова: В 51 общини у нас има режим на водата, трябва държавата да изгражда язовири

В 51 общини в България има режим на водата или общо в 14 области на страната, заяви по време на парламентарния надзор служебният министър на районното развиване и благоустройството Виолета Коритарова. По данни на Министерството към 111 хиляди поданици са наранени от нарушено водоснабдяване. По систематизираните към началото на май данни режим на водата е въведен отчасти в 7 града. Засегнатите поданици са над 24 хиляди. В 172 обитаеми места също има проблем с водоподаването. Засегнатите поданици са 87 180, сподели министърът.
Прочетете още
Всяка седмица в Министерството се получава информация от ВиК операторите на съответните територии за обитаеми места, в които се постанова въвеждане на режим на потреблението на водата за битово-питейни цели, заяви министърът. 

Сред вероятните решения на казуса в кратковременен проект, който е в хоризонта на служебния кабинет, съгласно получените от ВиК операторите ограничения, са: изследване и създаване на нови водоизточници за аварийно запазване и водоснабдителните системи на прилежащи обитаеми места, които да бъдат употребявани в моменти, когато това се постанова. Основното е създаване на язовири, уточни министърът. Други ограничения са реорганизация и подготовка на аварийни водоизточници за стартиране в работен режим при зародила нужда, реорганизация и рехабилитация на напорни резервоари, водовземни уреди, реорганизация и рехабилитация на довеждащи водопроводи.

Министърът уточни, че в интервали на доста засушаване локалната власт би трябвало да ограничи използването на питейни води за други потребности. Това е неприятна обстановка, която не се приема добре от жителите, само че към сегашния миг това е излаз за справяне със засушаването, съобщи Коритарова.

По думите й позицията на ведомството е, че ръководството на водните запаси би трябвало да е водещ приоритет на всички институции. Ние сами не можем да се оправим с казуса, нужни са големи средства за инвестиция в ВиК инфраструктурата, посочи Коритарова, като добави, че става дума освен за довеждаща инфраструктура, само че и за създаване на язовири, на съвременни напоителни системи. Тя подсети, че за последните 30 години има единствено два построени язовира.

Според Коритарова към сегашния миг най-бързият метод за решение на обстановката е потребление на Инвестиционната стратегия за общинските планове, по която може да бъде рехабилитирана и построена ВиК инфраструктура в съответните обитаеми места. Визията на Министерството е за световно решение на казуса посредством създаване на нови водоизточници, а точно язовири на територията на страната, акцентира министърът.

В отговор на уточняващ въпрос Коритарова уточни, че е добре общините да приоритизират плановете си, с цел да може част от средствата, предоставени по Инвестиционната стратегия на общините, да отиде за възобновяване и рехабилитация на ВиК инфраструктурата. По думите на министъра това ще разреши ресурсите на ведомство да бъдат ориентирани към изродяване на нови водоизточници. Проблемът е изчерпателен, многоинституционален и би трябвало дружно да намерим метод за решаването му, съобщи Коритарова, представена от Българска телеграфна агенция.

Тя заяви, че дейностите по Плана за възобновяване и резистентност се извършват в период. Не съм намерила закъснение в процедурите и добави, че това е другата опция за осъществяване на стратегия във водния бранш. Но посочи, че измежду първите задания на идващия отраслов министър би трябвало да е правенето на дълготрайна тактика в тази област.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР