Граждани излизат на протест в ж.к. „Лагера“ в София! Каква ще бъде съдбата на „Балкантон“?
В 19:00 часа през днешния ден в ж.к. „ Лагера “ в София ще има митинг за съхраняването на музикалното културно завещание „ Балкантон “ . Инициатор на недоволството, което се провежда във, е музикантът Кристиан Димитров . Той споделя в обществената мрежа:
„ Ерата на Балкантон завърши? Главният проектант на град София, госпожа Б. Панайотова е разписала заповед за позволение на строителство на 7 броя 5 етажни здания върху целия терен. За страдание, колкото и да се опитвахме, колкото и диалози, договаряния, срещи, изявленията и участия да имахме, главната, емблематична постройка с дългогодишна история, от която произлизат всички български музиканти ще бъде разрушена, според написания проект.
За страдание, концепцията за превръщането и в първия по рода си музей на музикалното изкуство не се възприе. А какъв брой хубаво би било, вътре да се разходиш из коридорите на историята, да се потопиш в спомените за стотиците български оценки, златни плочи, принадлежности до които са се докосвали редица от най-известните на международната сцена български музикални величия. Репетиционните й да бъдат ентусиазъм за младото потомство, а залите да се трансфорат в културно средище, привличащо от ден на ден млади творци…
Както е споделил създателят: „ Да но не! “; „ Музикант къща не храни! “
Явно за културно-музикалния род в България няма да има музей…
Ще има бетон и пренаселване с една едничка цел – Печалба! “
Той приканва сътрудниците си, почитателите на българската музика и съкварталците си в ж.к. „ Лагера “ да се включат в недоволството .
На този декор от МИК „ БАЛКАНТОН “ – сдружението, което е придобило приватизираната звукозаписна компания от времената на социализма, разпространиха позиция , в която се показва, че следва реорганизация на главната постройка на „ Балкантон “, както и че са положени усилилия за дигитализирането на архива от плочи и машинни записи .
„ Категорично заявяваме, че административната постройка на „ Балкантон “ в столичния квартал „ Лагера “ няма да бъде съборена и в никакъв случай не е била предмет на сходни планове. Появилата се в общественото пространство информация за нейното срутване не дава отговор на истината. Сградата ще резервира досегашното си предопределение на административна като следва нейното саниране и реставрация “, се споделя в позицията на МИК „ БАЛКАНТОН “.
В другата част от имота ще бъдат вдигнати няколко жилищни здания , като планът включва огромен под земята паркинг . Разрешението за строителството на жилищните здания към този момент е написано .
Същевременно столичният кмет Васил Терзиев даде обещание да се запознае в детайли с проблема: „ Ще ревизира дали е допустимо отдръпването на заповедта, с която се утвърждава събарянето на постройката и нов градеж. “
В същото време гражданското съдружие „ Лагера “ от години се бори за запазването на постройката и превръщането ѝ в Музей на българската музика .
Огнян Кьосовски от паметната тайфа „ Контрол “ също разяснява протичащото се във Фейсбук: „ Много се приказва сега във връзка проблема с Балкантон. Нека дам и моите 5 стотинки по тематиката. Най-тъпото в тази ситуация е, че и към днешна дата не престават да се отдават чартърен пространства в постройката. Прекрасно знаят, че следва разрушение, на що да не вземем още някой лев, а това, че наемателите ще набият кинти и труд в нищо, не ги е.е. Така е и от сума години. Докато притежател на постройката беше БАЛКАНТОН АД дадоха именитото студио Балкантон за положителни пари, само че опоскано до дупка, а техниката, която беше останала се намираше в състояние „ тотал вреда “.
Когато наемателите се пробваха да купят рекордера и масата STUDER, с цел да се осмисли вложението в реанимация на мъртвеца, им бе изрично отказано. (Инфо от оня ден – магнетофонът е бил продаден и отвеян като бумбар сламка). Някои акционери във въпросното АД разпродадоха и пооткраднаха сума забавна и скъпа техника от студиото – Хамонд орган + лесли, скъпи микрофони, типичен китарни усилватели и така нататък Да не приказваме за продадените преди много години линии за произвеждане на плочи, които, между другото, към момента работят някъде в Европа.
И пристигна идващият стадий – БАЛКАНТОН АД продаде постройката на частни лица. Още тогава беше повече от ясна задачата на новите притежатели, само че очевидно изчакваха „ техните хора “ да отидат на подобаващите позиции, с цел да съборят постройката и да вдигнат няколко кооперации в по този начин стремежи софийски квартал „ Лагера “. Ремонтираха САМО етажът с техните офиси, а всичко останало е тотал вреда и съсипия – падащи мазилки, влага, плесен, връщащи канали, тоалетни допълнително от окаяно положение, воня и изобщо всевъзможни соц екстри.
Та с две думи, от 1989 насам се работи целеустремено по съсипването на Балкантон. Лично съм видял всичко разказано, както и още доста. Цяло знамение е, че Балкантон добута до 2025-та. Имаше капацитет. Имаше … “
Припомняме, че „ Балкантон “ е българска звукозаписна компания , основана под това име в София през 1952 година Тя е монополист на българския пазар през интервала на социалистическото ръководство на страната от 40-те години на 20 век до 1989 година Приватизирана през 1999 година при държавното управление на ОДС.
Близо 40 години тя е звукозаписен монополист на затворения български пазар. През годините компанията натрупва голяма фонотека от осъществявания на фолклор, класика, българска и задгранична известна музика, театрални постановки, лирика, документалистика и други В момента не издава музика .
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
„ Булгартрансгаз “ с нова съмнителна социална поръчка за „ Чирен “
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)