Увеличаването на наема е чувствителен въпрос както за наемодателите, така

...
Увеличаването на наема е чувствителен въпрос както за наемодателите, така
Коментари Харесай

При тези условия може да ви увеличат наема

Увеличаването на наема е сензитивен въпрос както за наемодателите, по този начин и за наемателите. Докато наемодателите имат право да актуализират наемите съгласно пазарните условия и инфлацията, наемателите имат упования за бистрота и предвидимост. В тази публикация ще разгледаме по кое време и по какъв начин наемодателят може законно да усили наема и какви са правата на двете страни.

 

Законова рамка за увеличение на наема

В България въпросите за наемните връзки се уреждат от Закона за отговорностите и договорите (ЗЗД), като в него се слагат главните правила и условия за контракти за наем на недвижими парцели. Един от главните моменти е, че размерът на наема се договаря сред страните и всяко следващо нарастване би трябвало да бъде осъществено в сходство с договорните клаузи и закона, пишат businessnovinite.bg.

Наемодателят може да усили наема при избрани условия, които зависят от типа на контракта за наем и уговорените клаузи сред страните. Ето главните моменти, които би трябвало да се имат поради:

Ако договорът е срочен, наемодателят нормално няма право да трансформира наемната цена по време на действието му, в случай че в контракта категорично не е планувана уговорка за това. След приключване на периода на контракта, наемодателят може да предложи нови условия, в това число по-висок наем, като наемателят е свободен да одобри или откаже новия контракт.

В случай на неопределен контракт, наемодателят може да усили наема с предупреждение, в случай че в контракта няма съответни ангажименти за актуализиране на наемната цена. Предизвестието би трябвало да бъде в писмен тип и нормално дава на наемателя време за реакция.

 

Какво гласи законът?

Закон за задълженията и договорите изисква наемодателят да уведоми наемателя за нарастването на наема в рационален период преди неговото влизане в действие, в случай че не е уговорено друго в контракта. При липса на съответни ангажименти, нарастването може да бъде направено след приключване на контракта, като наемателят би трябвало да бъде известен минимум 30 дни авансово.

Наемодателите имат разнообразни претекстове за промяна на наема. Някои от тях включват:

 

Пазарни условия - Ако пазарните наеми за сходни парцели в региона се усилват доста, наемодателят може да реши да актуализира наема, с цел да подхожда на новите пазарни стойности.

Подобрения в имота - Ако наемодателят е направил обилни усъвършенствания в парцела – да вземем за пример, нови съоръжения, ремонт или рационализация – това може да обоснове нарастване на наема.

Увеличение на разходи -Ръстът на налози, разноски за поддръжка или общински такси също може да докара до промяна на наема.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР